Krásne žlté masielko nakrájané na hrubé plátky

Domáce maslo

V poslednej dobe narazíte na maslo v akcii asi tak často, ako na Snehulienku a sedem trpaslíkov. Takže, prečo si ho nevyrobiť doma? Nie je to ani ťažké, ani časovo náročné a nepotrebujete na to ani hromadu ingrediencií, ani drahé prístroje. Potrebujete len 33 %-nú smotanu na šľahanie, bežný mixér, jemné sitko a čistú utierku alebo bavlnené plátno. Možno vás predražené maslo finančne nezruinuje, ale okrem šetrenia má domáce maslo aj ďalšie výhody. Viete, z čoho je vyrobené, viete si ho dochutiť rôznymi bylinkami a ako vedľajší produkt vám vznikne cmar. Navyše, celý proces prípravy masla zaberie len cca 20 minút.

Budeme potrebovať:

 3 kusy  smotana na šľahanie 33 %
  podľa chuti  soľ
  podľa chuti  bylinky
  podľa chuti  cesnak

Zverejnené:

29. november 2021 (pondelok) - 10:44 od:  samuell

Počet porcií: 1

Doba prípravy: 25 min.

Náročnosť: Ľahké

Kategória:

  Nátierky

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Smotanu nalejeme do mixéra a dáme šľahať na strednej rýchlosti. Doba šľahania závisí od teploty smotany - studená smotana, ktorú sme práve vybrali z chladničky, bude potrebovať na vyšľahanie dlhší čas ako smotana s izbovou teplotou.

Keď začne šľahačka tuhnúť, farbou začne pripomínať maslový krém a začnú sa objavovať nažltlé hrudky, treba mixér prepnúť na nižšiu rýchlosť. Potom ešte šľaháme, kým sa cmar neoddelí od masla. Celý proces trvá cca 10 až 15 minút.

Do druhej nádoby vložíme sitko a vystelieme ho plátnom na domáce maslo alebo čistou utierkou. Celú vyšľahanú hmotu precedíme, takže v nádobe nám ostane cmar a v utierke maslo. Z masla potom rukami poriadne "vyžmýkame" prebytočný cmar a vložíme ho naspäť do prázdnej misky.

K maslu prilejeme 2-3 deci úplne studenej, najlepšie ľadovej vody a varechou budeme maslo pretláčať o vnútornú stranu misky, kým sa voda nezakalí. Zakalenú vodu vylejeme, nahradíme ju čistou a znovu maslo popretláčame. Tento postup opakujeme aspoň trikrát, kým nám voda neostane úplne čistá. Takto maslo zbavíme všetkých zvyškov cmaru.

Zachovaním tohto postupu zvýšime trvanlivosť masla, vyhneme sa jeho prípadnému zhorknutiu a pri používaní sa nám bude ľahšie rozotierať.

Na záver môžeme maslo dochutiť soľou, roztlačeným cesnakom alebo rôznymi bylinkami podľa svojej chuti. Hotové maslo dáme do misky či fólie a odložíme do chladničky.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#maslo #cmar #domáci recept #šľahačka

---------------------------------------------------------