Porcia opekancov. Takzvané bobáky, bobáčiky, bobaľky, pupáky, pupáčiky, pupaľky.

Opekance pečené domáce vianočné

Recept na domáce pečené bobaľky, pupáky, či opekance. Krok po kroku si vysvetlíme ako upiecť opekance. Ako pripraviť cesto na opekance. Ako správne nakrájať a pripraviť bobaľky na plech. Naše vianočné musia byť jednoznačne domáce. Pripravujeme ich deň pred Štedrým večerom. Celý byt to vyvonia a vianočná atmosféra graduje. Vždy keď opekance upečieme, musíme dávať pozor, aby sme ich ochutnali iba pár a ostalo nám dosť na Štedrý večer. Recept používame roky tradičný. Sú to predsa Vianoce.

Budeme potrebovať:

 500 gramov  múka polohrubá
 3 decilitre  mlieko plnotučné
 100 gramov  maslo
 1 kus  žĺtok
 20 gramov  droždie
 1 polievková lyžica  cukor trstinový
 0.5 kus  prášok do pečiva
 2 štipky  soľ himalájska

Zverejnené:

19. december 2021 (nedeľa) - 06:45 od:  michal

Počet porcií: 6

Doba prípravy: 120 min.

Náročnosť: Mierne náročné

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Skrátený recept na pečenie opekancov
Do vlažného mlieka nadrobíme droždie, pridáme cukor a necháme na 5-10 minút na teplom mieste.
Do misky nasypeme múku, pridáme rozpustené maslo, žĺtok a soľ. Prilejeme zmes mlieka a vymiesime cesto.
Cesto by malo byť nelepivé, trochu tvrdšie. Misku s cestom na opekance necháme aspoň 40 minút kysnúť na teplom mieste.
Nakysnuté cesto ešte na chvíľu pomiesime a vytvarujeme na asi 1-1,5 cm hrubú vrstvu.
Vrstvu následne nakrájame na tenké rezance. Z nich finálne krájame kocky.
Tie uložíme na plech na papier na pečenie. Medzi jednotlivými opekancami necháme rozostupy. Pri pečení ešte zväčšia svoj objem.
Opekance / bobaľky ničím nepotierame. Vložíme do predhriatej rúry na 210 °C.
Pečieme približne 15 minút.

Tento istý recept na pečenie bobáľkov / opekancov si teraz predstavíme podrobne.

A tu začína recept pre začiatočníkov. Krok po kroku si to poďme prejsť.

Príprava: Predtým, ako začneme, vyberieme z chladničky 100 g masla.

Naštartujeme proces kysnutia
Mlieko jemne zohrejeme. My ho zvykneme dať z chladničky rovno na 1 minútu do mikrovlnky. Malo by byť vlažné, ale nie horúce.
Do vlažného mlieka pridáme lyžicu cukru. Nadrobíme do neho droždie a celé to riadne premiešame. Droždie sa dobre drobí, kým je ešte úplne studené. Zmes dáme na 5 až 10 minút na teplé miesto. Tým proces kysnutia naštartujeme.

Cesto na opekance, na bobaľky
Maslo vložíme do malej nádoby a dáme zohriať na 1 minútu do mikrovlnky. Aj keď nebude ešte celkom roztopené, nevadí to, ono sa postupne roztopí úplne. Do veľkej misky nasypeme múku. Pridáme soľ, žĺtok a roztopené maslo. Pridáme aj mlieko s droždím a začneme miesiť. Ja zvyčajne miesim zo začiatku varechou. Keď už je z toho cesto, rukami. Miesime približne 10 minút. Aj keď sa nám zdá, že cesto je už vymiesené, radšej ešte pár minút pomiesime.

Miesenie cesta
Pamätám sa, že sa mi niekedy nedarilo, aby mi cesto vykyslo. Základom úspešného kysnutia je dokonale vymiesené cesto. Aj keď sa nám už zdá, že je vymiesené, je vhodné ho ešte aspoň 5 minút miesiť. Výsledkom miesenia by malo byť trochu tvrdšie cesto, ktoré sa nelepí. Ak aj príde pocit, že sa cesto celkom nespája a snaží sa oddeľovať, nevadí. Cesto na bobaľky, či opekance nie je lepivé.

Kysnuté cesto na opekance
Dôležitým krokom pre tú správnu chuť vianočných opekancov, je mať dobre nakysnuté cesto. My to riešime tak, že misku, v ktorej bude kysnúť, najprv riadne pomúčime. Do pomúčenej misky vložíme bochník cesta. Následne ešte cesto zvrchu tiež jemne pomúčime. Cesto na opekance dáme na teplé miesto. Napríklad do elektrickej rúry. Nastavíme teplotu na 40-50 stupňov a na maximálne 60-100 sekúnd rúru zapneme. Má v nej byť teplo, nie horúco.

Opekance, bobaľky tvarujeme
Cesto necháme kysnúť aspoň na 40 minút. Kľudne ho môžeme nechať aj hodinu. Bude ho o trochu viac a my budeme viacej krájať. =)
Nakysnuté cesto vyklopíme na pomúčenú drevenú dosku. Vyvaľkáme ho na asi 1 cm až 1,5 cm hrúbku. Ja to robím rukami. Cesto je tak nepravidelné a opekance tým nie sú rovnaké. Má to potom čaro ručnej výroby. Následne cesto pokrájame pozdĺžne na pásiky. Tiež 1 až 1,5 cm tenké. V poslednom kroku ho krájame na kocky. Verte mi, s krájaním či ukladaním vám radi pomôžu deti.

Ako piecť opekance
Opekance ukladáme na plech. My už dlho používame papier na pečenie, nič potom neprihorí. Medzi nimi robíme pravidelné rozostupy. Je to preto, že opekance v rúre ešte narastú. Kým ich ukladáme, necháme nahriať rúru na 210 °C. Z tohto množstva ingrediencií nám vyjdu dva plechy. Ak nám nejaké ostanú, jednoducho ich ešte preukladáme, aby stále boli medzi nimi medzery.
Keď je rúra nahriata, opekance dáme piecť. Pečieme ich približne 15 minút. Odporúčam posledných 5 minút kontrolovať častejšie. Keď sú už skoro všetky zvrchu hnedé, plech vyberieme. Okamžite sú pripravené na konzumáciu.

Záver
My máme radi čerstvé, priamo z rúry. Perfektné sú však aj na druhý deň.

Prajeme príjemné pečenie.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#vianočné pečenie #vianočné recepty #adventná nedeľa #vianoce #bryndza #pečenie s deťmi #recepty pre začiatočníkov

---------------------------------------------------------