Ryža, údený losos, špargľa syr na modro zdobenom tanieri na kamennej doske

Rizoto so špargľou a údeným lososom

Oranžová farba údeného lososa a zelená farba čerstvej špargle spolu krásne harmonizujú. Túto kombináciu nájdete v našom recepte na krémové rizoto. Za 20 minút budete mať hotový rýchly obed alebo večeru. Okrem farieb sa tieto chute výborne dopĺňajú a vytvárajú spolu skutočné jarné prebudenie.

Budeme potrebovať:

 200 gramov  ryža
 1 kus  cibuľa
 3 polievkové lyžice  maslo
 100 mililitrov  víno biele
 600 mililitrov  vývar zeleninový
  podľa chuti  soľ
  podľa chuti  korenie čierne mleté
 500 gramov  špargľa
 50 gramov  syr tvrdý
 50 mililitrov  olej olivový
 200 gramov  losos údený

Zverejnené:

16. apríl 2022 (sobota) - 10:16 od:  ivce

Počet porcií: 2

Doba prípravy: 30 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Na dvoch lyžiciach masla si do sklovita opražíme najemno nakrájanú cibuľu. Môžeme pridať pár kvapiek olivového oleja, aby sa nám maslo neprepaľovalo. Dávame pozor, aby nám cibuľka nezhnedla.

Pridáme ryžu vhodnú na rizoto, napr. Arborio alebo Carnaroli. Ryžu neoplachujeme, pridáme ju priamo k cibuľke a krátko opražíme. Osolíme, okoreníme a zalejeme bielym vínom, môže byť aj biely vermut. Keď sa víno odparí, prilejeme trochu vývaru a opäť miešame, kým sa vývar nevstrebe do ryže. Takto pokračujeme, kým neminieme celý vývar. Trvá to asi 20 minút. Stále miešame a dávame pozor, aby sa rizoto nepripálilo.

Keď je ryža al dente, rizoto je hotové. Pokiaľ je pre niekoho ryža tvrdá, môže ešte pridať vývar, aby ryža zmäkla. Nakoniec sporák vypneme, do hotového rizota pridáme lyžicu masla a nastrúhaný tvrdý syr, najlepšie Parmezán. Zľahka premiešame a necháme pod pokrievkou chvíľu odpočinúť na vypnutom sporáku.

Pripravíme si zelenú špargľu. Túto špargľu nemusíme šúpať. Stačí, keď odlomíme spodný, drevnatý koniec a nakrájame na kolieska. Špičky necháme v celku. Na panvičke rozpálime olivový olej a krátko na nej opražíme kolieska. Špičky pridáme až na koniec a opražíme sprudka asi 1 minútu.

Kolieska špargle primiešame do rizota a servírujeme na tanier. Rizoto ozdobíme špičkami špargle a nakrájaným, údeným lososom. Posypeme tvrdým syrom.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#ryža #zelená špargľa #losos #veľkonočné recepty #rizoto #krémové rizoto

---------------------------------------------------------