Tamarindový džús

Tamarindový džús

Tamarind je exotické ovocie so sladko-kyslou a bohatou chuťou, ktorá dodáva nápoju jedinečný charakter. Pripraviť si tamarindový džús doma v kuchyni nie je veľmi náročné a počas letných teplých dní vás pohár tohoto lahodného nápoja určite poteší aj osvieži.

Budeme potrebovať:

 100 gramov  tamarind
  podľa chuti  citrónová šťava
  podľa chuti  mätové lístky
  podľa chuti  cukor kryštálový
  podľa potreby  ľad

Zverejnené:

29. júl 2023 (sobota) - 16:45 od:  boanergee

Počet porcií: 2

Doba prípravy: 90 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

V tomto recepte je návod na "čistý" tamarindový džús, ale samozrejme môžeme pridať aj ananás, pomaranč alebo rôzne iné ovocie a koreniny na dochutenie, ako napríklad klinčeky. Všetko závisí len od vašej chuti.

Potrebné suroviny:

  • 100 g tamarindu (čerstvého alebo aj vo forme balenej tamarindovej pasty)
  • 750 ml vody
  • 1/4 až 1/2 šálky cukru (množstvo cukru závisí od vašej chuti a sladkosti tamarindu)
  • ľad na servírovanie
  • čerstvá mäta alebo citrónová šťava (voliteľné, na ozdobenie)

Postup:

Ak použijeme celý tamarind, musíme z neho odstrániť semienka a vlákna, napríklad namočením tamarindu do teplej vody a následným miešaním rukami, aby sme oddelili semienka a vlákna od mäsitej časti tamarindu. Ak použijeme tamarindovú pastu, tak je tento krok už hotový a môžeme prejsť na ďalší krok.

V hrnci privedieme vodu do varu a pridáme tamarind. Pokiaľ použijeme čerstvý tamarind, necháme ho variť na strednom ohni cca 10 minút, čo mu pomôže zmäknúť a uvoľniť chuť (ak použijeme pastu, tak ju povaríme len chvíľu a nasledovné kroky robiť nemusíme).

Po 10 minútach odložíme hrniec z ohňa a necháme tamarindovú vodu trochu vychladnúť. Prelejeme ju do mixéra a mixujeme, kým tamarindová voda nezíska hladkú konzistenciu. Môžeme použiť aj ponorný mixér.

Vzniknutý tamarindový džús precedíme cez jemné sito alebo gázu do čistej nádoby, aby sme odstránili všetky nečistoty a hrubé časti.

Pridáme a miešame, kým sa úplne nerozpustí a na záver necháme džús vychladnúť a odložíme ho do chladničky aspoň na 1-2 hodiny, aby sa chute tamarindu a cukru spojili.

Pred servírovaním džús nalejeme do pohára s ľadom a na ozdobenie môžeme pridať niekoľko lístkov čerstvej mäty alebo pár kvapiek čerstvej citrónovej šťavy.

Dobrú chuť!

Fotka od jcomp

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#tamarindový džús #tamarind #ovocný nápoj #domáci džús #ovocie #ázijská kuchyňa

---------------------------------------------------------