Zapekané penne, tuniak, brokolica, smotana, vajce, syr , pažítka, omáčka

Zapečené cestoviny s brokolicou a tuniakom

Zapekané jedlá u nás doma skrátka zbožňujeme. Všetko jednoducho nahádžete do zapekacej misy a čakáte, kým sa smotana neuvarí a vrch so syrom nezapečie do hneda. Nie je to komplikované, nemusíte pri tom dlho postávať za sporákom a môžete kombinovať chute a suroviny podľa vlastného uváženia. Hlavne vždy pri príprave myslite na to, čo vám chutí a čo má byť konečný výsledok. Ingrediencie môžete meniť a nemáte veľmi čo pokaziť. Hlavne nezabúdajte dochucovať. Minimálne soľ ide do takmer každej zložky pri varení tohto receptu. Ak sa vám nechce experimentovať, vyskúšajte postupovať podľa môjho receptu.

Budeme potrebovať:

 1 kilogram  brokolica
 500 gramov  penne
 240 gramov  tuniak z konzervy vo vlastnej šťave
 250 mililitrov  smotana na šľahanie 33 %
 2 kusy  vajce
 100 gramov  syr strúhaný
  podľa chuti  soľ
 2 polievkové lyžice  pažítka

Zverejnené:

16. september 2023 (sobota) - 12:58 od:  marTinka

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 75 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Najskôr si očistíme brokolicu a odkrojíme z nej stonky. Umyjeme ju. Dáme ju variť do osolenej vody a prikryjeme pokrievkou. Občas skontrolujeme či už nie je hotová. Trvá to približne 25 minút, ale všetko závisí od vášho sporáka alebo varnej dosky. Po uvarení zlejeme vodu.

Medzitým si necháme zovrieť ďalšiu osolenú vodu na penne. Tie dáme až do vriacej vody a varíme podľa návodu na obale - cca 8-10 minút. Samozrejme treba ich ochutnať, a ak sú už mäkké, vodu z nich scedíme. Kým nebude hotová brokolica, občas ich premiešame, aby sa nepospájali.

Rúru si predhrejeme na 225 ˚C.

Počas varenia brokolice si môžeme pripraviť aj zálievku. Smotanu (ideálne nie priamo z chladničky, ale vybratú dopredu, aby nebola úplne studená) si nalejeme do misky. Rozbijeme do nej 2 vajíčka, trošku osolíme, pridáme pažítku a poriadne premiešame. Následne vsypeme nastrúhaný syr, ktorý tiež vmiešame do zmesi.

Pripravíme si zapekaciu misu. Do nej postupne vrstvíme: ako prvá vrstva sú penne (treba si ich rozdeliť na 3 vrstvy). Ďalej nasleduje brokolica (tú stačí rozdeliť na 2 razy) a prvá konzerva tuniaka (vlastnú šťavu môžeme kľudne použiť tiež, jedlo tak bude šťavnatejšie). Na to položíme ďalšiu vrstvu cestovín, brokolice a znovu konzervu tuniaka. Posledná vrstva budú znovu cestoviny. Nakoniec všetko zalejeme smotanovo-vajíčkovo-syrovou zálievkou.

Do predhriatej rúry vložíme zapekaciu misu a pečieme cca 30 minút na 225 ˚C. Zo začiatku použijeme spodný aj vrchný ohrev bez ventilátora. Keď nám zálievka začne vrieť (cca 20 minút), prepneme rúru na vrchný ohrev, aby sa nám zapiekol syr. Pravidelne kontrolujeme, pretože každá rúra je iná.

Hotové podávame s obľúbeným šalátom.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#cestoviny penne #zapekaná brokolica #cestoviny s tuniakom #penne #zapečený syr #nastrúhaný syr #smotana na šľahanie #zapekané

---------------------------------------------------------