Kurací rezeň, zemiaková kaša na porcelánovom tanieri, uhorkový šalát

Zemiaková kaša a kurací rezeň 2.0

Rezne nesmú chýbať na žiadnej sviatočnej tabuli. Aj náš synovec Martínek si praje len "kuřízky". Najradšej by ich dostal pod vianočný stromček namiesto darčekov. A ešte lepšie by bolo, keby sme vynechali zemiakovú kašu a on by dostal rezne s rezňami. Aj preto sme sa rozhodli nevynechať tento jednoduchý a na prvý pohľad obyčajný recept. Toto jedlo sa ale pridaním pár ingrediencií stane naozaj nevšedným a sviatočným receptom, ktorý rozžiari nielen detské oči :)

Budeme potrebovať:

 5 kilogramov  zemiaky
 50 gramov  maslo
 2 decilitre  smotana na šľahanie
  podľa chuti  muškátový orech mletý
 8 kusov  kuracie prsia
  podľa potreby  múka hladká
 3 kusy  vajce
 2 strúčiky  cesnak
  podľa potreby  strúhanka
  podľa chuti  soľ
  podľa chuti  korenie čierne mleté

Zverejnené:

12. december 2021 (nedeľa) - 03:31 od:  ivce

Počet porcií: 8

Doba prípravy: 75 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Recept na zemiakovú kašu:
Zemiaky ošúpeme, nakrájame na menšie kúsky a dáme variť do osolenej vody domäkka. Trvá to približne 15 minút, podľa toho na aké veľké kúsky sme zemiaky nakrájali. Uvarené zemiaky precedíme a necháme v sitku.

Do hrnca po zemiakoch vlejeme smotanu, maslo, soľ a mletý muškátový oriešok. Mliečnu zmes necháme na vypnutej horúcej platničke zohriať, kým nie je mlieko vlažné až teplé. Do mlieka pretlačíme zemiaky pomocou lisu alebo ich vysypeme do mlieka a roztlačíme.

Keď je zmes kompaktná, kašu nakoniec prešľaháme ručným mixérom. Posledný krok nevynechávajte, je rozhodujúci a dodá kaši jemnosť.

Recept na kuracie rezne:
Mäso jemne osušíme kuchynskou papierovou utierkou. Pokiaľ sú prsia veľmi veľké, rozkrojíme ich pozdĺžne na menšie. Kuracie prsia osolíme a okoreníme.

Pripravíme si tri misky alebo polievkové taniere. Do prvej misky dáme múku. V druhej miske zmiešame vidličkou vajíčka, soľ a pretlačený cesnak. Do tretej misky si nachystáme strúhanku. Pripravené kuracie prsia obalíme v múke, potom vo vaječnej zmesi, nakoniec v strúhanke a poukladáme na pripravený tanier.

Následne vyprážame v hlbokej panvici a ukladáme na tanier vystlaný hrubšou vrstvou papierových utierok, aby vsali prebytočný tuk. Rezne môžeme udržiavať teplé v rúre na pečenie, ktorú sme rozohriali cca na 50 °C.

Ku "kuřízkom" a jemnej zemiakovej kaši sa hodia tzatziki, kyslá uhorka alebo baraní roh.

Gastro-Tip:
Keď vám zostanú vajíčka a strúhanka z trojobalu, nemusíte hneď všetko vyhadzovať. Keď vajíčka a strúhanku zmiešate a vypražíte, získate akýsi vegetariánsky rezeň. My ho nazývame "buchetka" a na konci sa o ňu všetci bijú :)

---------------------------------------------------------

#zemiaky #vyprážané rezne #kuracie rezne #zemiaková kaša #adventná nedeľa #vianoce

---------------------------------------------------------