Aníz, bedrovník, pimpinella anisum

Aníz

Aníz patrí medzi najstaršie liečivé rastliny na svete a starí Egypťania ho používali už v 16-tom storočí pred naším letopočtom. Dnes sa pestuje na rôznych miestach po celom svete, ale hlavne v stredomorských štátoch, na Balkáne, v Turecku, Španielsku, Indii a Mexiku. V kuchyni sa používa na ochutenie a aromatizáciu rôznych jedál a poskytuje aj širokú škálu zdravotných benefitov.

Bedrovník anízový (lat. Pimpinella anisum) je aromatická rastlina s príjemnou vôňou a chuťou, botanicky príbuzná rasci, rímskej rasci, feniklu a kôpru.

Ide o jednoročnú bylinu s priamou a rozkonárenou stonkou, priemerná výška rastliny v našich končinách dosahuje 30-50 cm.

Kvety sú bledožltej farby a tvoria okolíky, nažky sú mierne chlpaté.

Plodom bedrovníka anízového je dvojnažka, pričom celá rastlina má silno aromatické silice, vďaka čomu je veľmi dobre rozoznateľná aj podľa vône.

Vôňa aj chuť anízu sú veľmi podobné sladkému drievku, pričom chuť je jemnejšia a mäkšia ako chuť feniklu či badiánu.

Pôvod a história
Geograficky pochádza pravdepodobne z Orientu, starí Egypťania ho používali už v 16-tom storočí pred Kristom a starovekí Rimania rozšírili jeho využitie o dochucovanie jedál - v tých časoch išlo hlavne o koláče podávané po jedle na podporu trávenia. 

Dnes sa aníz pestuje najmä pre semená, ale kulinársky zaujímavé sú aj jeho mladé listy.

Aníz v kuchyni
Používa sa v mnohých kuchyniach po celom svete na ochutenie a aromatizáciu rôznych jedál. Uveďme teda aspoň niektoré z najbežnejších spôsobov využitia.

Pri pečení: asi najznámejšie sú anízové sušienky, no aníz môže byť použitý aj ako náhrada vanilkového extraktu v rôznych iných receptoch.

Polievky a omáčky: anízové semienka sa často používajú pri príprave polievok, napríklad paradajkovej, kuracej či gulášu. Tiež sa pridávajú do rôznych omáčok a marinád.

Mäso: aníz môžeme použiť ako korenie najmä na hydinu a bravčové mäso. 

Nápoje: anízový čaj je veľmi populárny pre svoje upokojujúce účinky a dodanie sviežej a jemnej chuti. Aníz sa často používa aj pri výrobe likérov a aperitívov, ako sú napríklad ouzo alebo absint.

Konzervovanie: anízové semienka sa niekedy pridávajú pri konzervovaní ovocia a zeleniny, nakoľko pomáhajú zachovať ich chuť a farbu.

Vplyv na ľudský organizmus
Aníz má veľmi široké vnútorné aj vonkajšie využitie, či už ide o čaje alebo oleje, prípadne rôzne zápary, odvary či prášky.

Napríklad pomáha pri respiračných problémoch, alergiách, nádche, chrípke, na prečistenie dýchacích ciest, ale aj pri bolestiach brucha. Pre dýchacie cesty je dôležitý odhlieňovací a odkašliavací účinok.

Pôsobí vetropudne, podporuje uvoľňovanie kŕčov najmä pri črevných a žalúdočných kolikách, ale zmierňuje aj bolesti pri menštruácii.

Má aj antiseptické účinky, vďaka čomu sa používa pri liečbe dyspepsie (poruchy trávenia) ako podporný prostriedok.

Podporuje tvorbu žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov, upravuje nedostatočnú tvorbu mlieka pri dojčení.

Posilňuje imunitný systém, zväčšuje výkon nervových buniek, mozgu a miechy a je dobrý aj proti migréne.

Tip: Vedeli ste, že okrem ostatných zdravotných benefitov je aníz skvelý aj v boji proti vráskam?

100 g anízových semien obsahuje cca:

  1. Energetická hodnota - 365 kcal
  2. Bielkoviny - 17 g
  3. Sacharidy - 53 g
  4. Tuky - 10 g
  5. Vláknina - 14 g

Fotka od Umesh Soni z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor