Borievka obyčajná

Borievka

"Borievka, borievka, zelená je borievka, či sa ešte nevydala tá moja frajerka..." Táto ľudová pieseň sa často vyspevuje práve pri borovičke, ktorá je destilátom zo zrelých plodov borievky obyčajnej, ľudovo známej aj ako jalovec. Jej bobule však majú podstatne širšie využitie a dajú sa nimi dochutiť rôzne pokrmy od mäsa až po koláče a dezerty. Navyše vám táto drevina môže celoročne skrášľovať záhradku, nakoľko jej pestovanie je nenáročné a nemá problém ani s chladným počasím.

Borievka obyčajná (lat. Juniperus communis) je kerovitá až stromovitá drevina z čeľade cyprusovitých, rastúca hlavne na suchších a vápencových pôdach v podhorských a vysokohorských pásmach. Najčastejšie ju môžeme nájsť na kamenistých stráňach a lúkach, niekedy aj v redších ihličnatých lesoch. Ak by ste ju chceli pestovať vo svojej záhradke, stačí jej zabezpečiť priepustnú pôdu.

Rastlina má často viac kmeňov a borka, ktorá sa na týchto kmeňoch vytvára vplyvom druhotného hrubnutia kmeňa a s tým spojenej činnosti felogénu, je sivohnedá a šupinovitá.

Listy sú ihlicovité a pichľavé a ich stredom sa tiahne biely pásik. Kvitne od mája do júnu.

Plodmi borievky obyčajnej sú bobule modro-čiernej farby, ktoré sa zbierajú na jeseň, najlepšie striasaním na rozprestretú plachtu. Ak chceme bobule sušiť, mali by sme ich sušiť v tieni a pri teplote do 35 stupňov. Po vysušení ostávajú bobule zvonka fialovo-čierne a zvnútra tmavozelené.

Borievka v gastronómii 
Intenzívna chuť borievky sa dobre hodí k viacerým druhom mäsa, ale hlavne k divine. Sušené bobule môžeme použiť ako korenie alebo ju pridať do marinády, ako napríklad v tomto recepte na pečené morčacie stehno. Čerstvé borievky sa zase viac hodia na dochutenie hotového mäsa. Výborné sú v hovädzom alebo jahňacom guláši.

Pri výrobe džemov, lekvárov alebo zaváranín ich tiež môžeme použiť na dochutenie, no treba rátať s tým, že borievky majú veľmi intenzívnu chuť.

Sušené bobule borievky sú pomerne častou súčasťou čajových zmesí. Chutný liečivý čaj si vieme uvariť aj z čerstvých bobúľ a dokonca aj z mladého ihličia. Na 2 dcl vriacej vody postačí 1 lyžica bobúľ, ktoré môžeme rozdrviť a nechať vylúhovať 15-20 minút. 

Pri pečení sa najlepšie hodia do ovsených sušienok a do koláčov s príchuťou perníka.

Borievkové plody sa zvyknú používať aj pri výrobe jablčného muštu či piva. Výrobný proces však vyžaduje kvasinky, ktoré pokrývajú bobule. Preto sú vhodné len borievky z vlastného zberu. Borievky, ktoré môžete kúpiť v supermarketoch a potravinách sa totiž musia pred balením umývať.

Vplyv na ľudský organizmus
Borievky obsahujú horčinu juniperín, vitamín C, invertný cukor, flavonový glykozid, živice, triesloviny, sacharidy, bielkoviny, vosky, pektíny a éterické oleje.

Na liečebné účely sa používajú už oddávna. Niektoré deklarované prínosy síce neboli dodnes dokázané, ale mnohé iné už boli potvrdené vedeckými výskumami:

  1. čaj z borievky sa využíva na celkové prečistenie organizmu
  2. podporujú látkovú výmenu a metabolizmus
  3. priaznivo vplývajú na funkciu obličiek aj močových ciest
  4. prispievajú k podpore pravidelnej menštruácie
  5. používajú sa ako antibakteriálna a antifungálna látka
  6. v minulosti sa používali ako prírodná antikoncepcia

100 g borievok obsahuje cca:

  1. Energetická hodnota - 345 kcal
  2. Bielkoviny - 4 g
  3. Sacharidy - 58 g
  4. Tuky - 10 g

Fotka od SonjavdK z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor