V predu broskyňa prekrojená na polovicu. Za nimi dve celé brokolice s brokolicovými listami.

Broskyne

Hoci sa názov broskyne spája s Perziou, rodiskom tejto rastliny je Čína, kde ju pestovali už v 11. storočí pred Kristom. Broskyňa bola v starovekej Číne považovaná za cisárske ovocie a symbol dlhovekosti. Postupne sa broskyne rozšírili do Indie a ďalších ázijských krajín až po Perziu, odkiaľ sa zásluhou Alexandra Veľkého dostali do južnej Európy. Vo Francúzsku, Británii a Spojených štátoch sa broskyne objavili až v 17. storočí.

Základná charakteristika
Broskyňa je plodom broskyňového stromu, rastlín čeľade Rosaceae, rodu Plum, podrodu Mandle. Zvyčajne majú broskyne zamatovú šupku, hladké plody - nektarinky - sú poddruh broskyne.

Zaujímavosti
Dnes sa broskyne pestujú na mnohých miestach s horúcim tropickým podnebím. Lídrami vo vývoze broskýň sú Čína, Taliansko, USA, India a Grécko.

V Číne sa broskyne pestujú tak, že každá jedna je zabalená v osobitnom papierovom vrecku. Predchádza sa tak defektom. Vyrovnáva sa farba šupky a dužiny broskýň. „Squashed“ broskyne sú špeciálna čínska odroda „Pan Tao“ získaná šľachtením. Kôstka týchto broskýň je okrúhla a dužina je biela alebo žltá.

V roku 2010 americkí vedci rozlúštili genóm stromu broskyne. V závislosti od odrody môžu byť broskyne buď veľmi mäkké, „topia sa v ústach“, alebo tvrdé, ako zelenina. Mäkké, šťavnaté broskyne sa zvyčajne konzumujú čerstvé, zatiaľ čo tvrdé broskyne sa používajú na výrobu džemov, marmelád, kompótov a na konzervovanie. Broskyňové kôstky sa používajú na výrobu likéru Persico.

Okolo kôstky na dužine broskyne sa niekedy vytvorí biely povlak. Vôbec nejde o pleseň, ale o neškodné spojivové tkanivo. Nemusí sa odstraňovať.

Priaznivé účinky
Broskyne dobre utíšia hlad a podporujú trávenie. Vďaka vysokému obsahu draslíka a horčíka sú broskyne užitočné pri anémii, srdcových chorobách a strese. Broskyne a ich šťava sa odporúčajú pri zotavovaní sa z ťažkej choroby. Pomáhajú tiež udržiavať mladistvú pokožku tým, že bránia vzniku vrások a stareckých škvŕn.

Vedci zistili, že látky obsiahnuté v broskyniach dokážu spomaliť rast rakovinových buniek.

Listy a kvety broskyne majú tiež liečivé vlastnosti. Ich odvar sa používa ako laxatívum a proti zápalom. Nálev z broskyňových kôstok možno použiť ako diaforetikum na liečbu prechladnutia a chorôb dýchacích ciest.

Nežiadúce účinky a alergény
Šupky broskýň môžu obsahovať peľ, ktorý môže spôsobiť alergické reakcie. Ale ošúpané či zavárané broskyne sú pre alergikov vo všeobecnosti bezpečné.

Pri cukrovke a obezite sú broskyne kontraindikované. Kôstky broskýň sú toxické!

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Broskyne majú veľmi vysoký obsah cukrov a vlákniny, čo z nich robí cenný zdroj energie.

Broskyne obsahujú veľa draslíka, železa, fosforu, horčíka, fluóru, vitamínov A, C, B, E, K, PP, antioxidantov, pektínov a organických kyselín. V sezóne sa odporúča zaradiť do jedálnička čo najviac čerstvých broskýň.

100g broskýň v surovom stave obsahuje cca:
Energetická hodnota 46 kcal
Bielkoviny 0,9 g
Sacharidy 10 g
Tuky 0,2 g
Vláknina 2 g

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor