Bulgur uvarený - dusený bulgur

Bulgur

Poznáte bulgur? Patrí k najlepším celozrnným prílohám. Napriek tomu si ho veľa ľudí na Slovensku mýli s kuskusom. Podľa mnohých je však oveľa chutnejší. Ide o mimoriadne zdravú surovinu, ktorá by si určite mala nájsť pevné miesto aj vo vašej kuchyni.

Základná charakteristika
Bulgur je jedna z najlepších celozrnných príloh, ktorej základom je pšeničné zrno - v podstate ide o predvarenú nalámanú celozrnnú pšenicu. Podľa vzhľadu by sme ho mohli prirovnať k ryži, ale jeho chuť je odlišná.

Pôvod a história
Bulgur je známy už od biblických čias. Historici o ňom našli prvú zmienku na klinopisných tabuľkách z 9. storočia pred Kristom a najskorší archeologický nález pochádza zo 6. storočia pred Kristom.

Dnes je bulgur široko používaný v izraelskej kuchyni a vo všetkých kuchyniach Blízkeho východu, v balkánskych krajinách, v Indii, na Kaukaze a v južných oblastiach Ruska.

V obchodoch v Izraeli nájdete na regáloch tri hlavné druhy bulguru: hrubý, jemný a veľmi jemne pomletý. Typ sa vyberá v závislosti od jedla, ktoré chceme variť, a následne samozrejme podľa našich osobných preferencií.

Z troch druhov vyžaduje varenie iba nahrubo mletý bulgur. Zvyšné dva stačí zaliať horúcou vodou, nechať postáť a bude pripravený na použitie.

Využitie v kuchyni
Bulgur je v podstate obyčajná obilnina a jej príprava sa nelíši od prípravy bežnej ryže či pohánky.

Môžeme z neho pripraviť vyprážané kocky s mäsovou náplňou (iracké koláče na báze cesta z bulguru a vody). Je ideálny do polievok, alebo ako príloha k mäsu či rybám, ale aj do studených a teplých šalátov. Ak použijete do šalátu jemný bulgur, nemusí sa ani variť.

Keďže bulgur patrí k ľahko stráviteľným obilninám, niet divu, že sa jedlá s bulgurom často nachádzajú v strave športovcov.

Priaznivé účinky
Konzumácia bulguru podporuje činnosť čriev a nervovej sústavy. Okrem toho pomáha vytvárať kolagén, má pozitívny vplyv na zdravie pokožky aj svalov, podporuje imunitný systém.

Nežiadúce účinky a alergény
Bulgur sa vyrába z pšenice a obsahuje lepok, preto nie je vhodný pre ľudí s celiakiou a poruchami príjmu lepku.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Bulgur je bohatý na vitamíny a minerály. Obsahuje takmer všetky vitamíny skupiny B, vitamíny K a E, betakarotén, fosfor, železo, meď, zinok, draslík a vápnik. Ďalej obsahuje mastné kyseliny, sacharidy, popolovité látky a vlákninu.

Hotový bulgur obsahuje takmer dvakrát viac vlákniny ako pohánka a 11-krát viac ako ryža. V porovnaní s pohánkou má bulgur oveľa viac tiamínu, niacínu, kyseliny listovej a vitamínu B.

100 g surového bulguru obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 379 kcal
  • Bielkoviny 11 g
  • Sacharidy 75 g
  • Tuky 2 g
  • Vláknina 10 g

100 g uvareného bulguru obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 97 kcal
  • Bielkoviny 3 g
  • Sacharidy 19 g
  • Tuky 0,24 g
  • Vláknina 4 g

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor