Kiwi

Kiwi

V roku 1976 si na letisku v New Yorku colník pomýlil škatuľu kiwi so škatuľou munície a nariadil evakuáciu všetkých cestujúcich. Teraz si už len ťažko niekto pomýli toto ovocie s niečím iným. Vyšľachtili ho novozélandskí chovatelia a pomenovali ho podľa malého vtáka menom kivi, ktorý sa stal jedným zo symbolov Nového Zélandu. Z kiwi sa vyrábajú ovocné šaláty, zdobia dezerty, marinuje sa ním mäso a konzumuje sa aj surové.

Charakteristika:
Kiwi (lat. Actinidia deliciosa) je pestovaná stromovitá liana patriaca do rodu Actinidia.

Kiwi rastie na obrovských kríkoch vysokých až 9 m, ktorých mladé listy sú pokryté červenými chĺpkami. Áno, a na samotných hnedých plodoch je dosť chĺpkov. Ich svetlozelená dužina s jedlými drobnými semienkami zostáva pevná až do úplného dozretia.

Vôňa a chuť ovocia pripomína egreše, jahody, ananás, dokonca aj melón.

Pôvod:
Kiwi pochádza z východnej Číny. Doma ho však zvlášť neocenili: Číňania ho považovali za dobré tonikum pre rastúce deti a bezpodmienečne ho dávali iba dojčiacim ženám.

V roku 1847 sa v Londýne objavili prvé exempláre rastliny, ktoré tam priniesla Kráľovská záhradnícka spoločnosť.

O 60 rokov neskôr sa na Novom Zélande začalo pestovať kiwi z čínskych semienok, ktoré tam priniesli. Plody popínavky sa vtedy nazývali kustovnica čínska. Spočiatku zostalo kiwi ozdobou mnohých novozélandských záhrad. Komerčnú popularitu získalo až v 40. rokoch 20. storočia, keď sa začalo pestovať na plantážach.

V roku 1959 záhradnícka spoločnosť Turners & Grovers pomenovala ovocie podľa novozélandského symbolu, vtáka kivi, tiež hnedého a chlpatého.

Rodisko kiwi – Čína – dnes nepatrí ani medzi desať najlepších dodávateľov ovocia na svetový trh. Prvé miesto v pestovaní ovocia je obsadené Talianskom. Nasleduje Nový Zéland, Čile, Francúzsko, Grécko, Japonsko a USA.

Využitie v kuchyni:
Kiwi sa môže konzumovať len tak, rozkrojíte ovocie na polovicu a dužinu zjete lyžičkou.

Je nenahraditeľnou zložkou mnohých ovocných šalátov.

Používa sa ako prísada do omáčok k divine a hydine.

Dužinu z kiwi možno pridať do plnky do koláčov a muffinov.

Môžete ho rozmixovať, pripraviť z neho ovocné polievky či nanuky.

A šťava z kiwi je výborná ako základ pre smoothies.

Jediná vec, ktorá je absolútne nemožná, je miešať kiwi s fermentovanými mliečnymi výrobkami: enzýmy obsiahnuté v kiwi sú s nimi v rozpore. Ale s pomocou rovnakých enzýmov marináda z kiwi zmäkčí mäso. Len mäso nemarinujte dlhšie ako 10 minút, táto marináda je príliš agresívna.

Zaujímavosti:
Kiwi je bohaté na vitamín C, je ho v ňom 10-krát viac ako v citróne!

Vedeli ste, že kiwi je ovocie a kivi zase vták, ktorý žije na Novom Zélande?

Kiwi má veľa zábavných mien, ako napríklad opičia broskyňa alebo chlpaté bobule.

Fotka od Pranjall Kumar z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor