Kiwi

Kiwi

V roku 1976 si na letisku v New Yorku colník pomýlil škatuľu kiwi so škatuľou munície a nariadil evakuáciu všetkých cestujúcich. Teraz si už len ťažko niekto pomýli toto ovocie s niečím iným. Vyšľachtili ho novozélandskí chovatelia a pomenovali ho podľa malého vtáka menom kivi, ktorý sa stal jedným zo symbolov Nového Zélandu. Z kiwi sa vyrábajú ovocné šaláty, zdobia dezerty, marinuje sa ním mäso a konzumuje sa aj surové.

Charakteristika:
Kiwi (lat. Actinidia deliciosa) je pestovaná stromovitá liana patriaca do rodu Actinidia.

Kiwi rastie na obrovských kríkoch vysokých až 9 m, ktorých mladé listy sú pokryté červenými chĺpkami. Áno, a na samotných hnedých plodoch je dosť chĺpkov. Ich svetlozelená dužina s jedlými drobnými semienkami zostáva pevná až do úplného dozretia.

Vôňa a chuť ovocia pripomína egreše, jahody, ananás, dokonca aj melón.

Pôvod:
Kiwi pochádza z východnej Číny. Doma ho však zvlášť neocenili: Číňania ho považovali za dobré tonikum pre rastúce deti a bezpodmienečne ho dávali iba dojčiacim ženám.

V roku 1847 sa v Londýne objavili prvé exempláre rastliny, ktoré tam priniesla Kráľovská záhradnícka spoločnosť.

O 60 rokov neskôr sa na Novom Zélande začalo pestovať kiwi z čínskych semienok, ktoré tam priniesli. Plody popínavky sa vtedy nazývali kustovnica čínska. Spočiatku zostalo kiwi ozdobou mnohých novozélandských záhrad. Komerčnú popularitu získalo až v 40. rokoch 20. storočia, keď sa začalo pestovať na plantážach.

V roku 1959 záhradnícka spoločnosť Turners & Grovers pomenovala ovocie podľa novozélandského symbolu, vtáka kivi, tiež hnedého a chlpatého.

Rodisko kiwi – Čína – dnes nepatrí ani medzi desať najlepších dodávateľov ovocia na svetový trh. Prvé miesto v pestovaní ovocia je obsadené Talianskom. Nasleduje Nový Zéland, Čile, Francúzsko, Grécko, Japonsko a USA.

Využitie v kuchyni:
Kiwi sa môže konzumovať len tak, rozkrojíte ovocie na polovicu a dužinu zjete lyžičkou.

Je nenahraditeľnou zložkou mnohých ovocných šalátov.

Používa sa ako prísada do omáčok k divine a hydine.

Dužinu z kiwi možno pridať do plnky do koláčov a muffinov.

Môžete ho rozmixovať, pripraviť z neho ovocné polievky či nanuky.

A šťava z kiwi je výborná ako základ pre smoothies.

Jediná vec, ktorá je absolútne nemožná, je miešať kiwi s fermentovanými mliečnymi výrobkami: enzýmy obsiahnuté v kiwi sú s nimi v rozpore. Ale s pomocou rovnakých enzýmov marináda z kiwi zmäkčí mäso. Len mäso nemarinujte dlhšie ako 10 minút, táto marináda je príliš agresívna.

Zaujímavosti:
Kiwi je bohaté na vitamín C, je ho v ňom 10-krát viac ako v citróne!

Vedeli ste, že kiwi je ovocie a kivi zase vták, ktorý žije na Novom Zélande?

Kiwi má veľa zábavných mien, ako napríklad opičia broskyňa alebo chlpaté bobule.

Obrázok od Pranjall Kumar na Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor