Mangold, repa zeleninová, cvikla listová

Mangold

Mangold poznali už starí Rimania i Gréci a vo svojich prácach ho zmieňoval už Aristoteles. Do 18-teho storočia bol mangold najrozšírenejšou zeleninou v strednej Európe, no časom ho značne vytlačili iné, chladu a mrazu odolnejšie druhy listovej zeleniny, ako napríklad špenát.

Základná charakteristika
Mangold (lat. Beta vulgaris) je prastará stonková listová zelenina príbuzná cvikle, u nás známejšia pod názvami repa zeleninová alebo listová cvikla.

Listami je mangold príbuzný špenátu, ale je oveľa citlivejší na chlad a preto nie je taký rozšírený.

Stopkový mangold má až 5 centimetrov široké stonky s bielou alebo červenou farbou a svetlé až tmavozelené listy. Stonky aj listy sú mierne sladké a majú slabšiu príchuť repy.

Listový mangold má stonky pomerne úzke a ich široké listy sa v kuchyni používajú ako špenát, pričom najchutnejšie sú mladé listy do dĺžky 20 centimetrov.

Pôvod a história
Mangold poznali už starí Gréci aj Rimania. Zo severného Talianska sa jeho pestovanie rozšírilo na západ a severozápad do Francúzska a Švajčiarska. Podľa zachovaných zápisov bol mangold pred 300 rokmi v strednej Európe najobľúbenejšou zeleninou.

Vedecky ho prvýkrát popísal v roku 1753 Carl Linné, švédsky prírodovedec, lekár, entomológ, botanik a zakladateľ taxonómie, ktorý sa ako prvý pokúsil o systematické zatriedenie rastlín a živočíchov.

Pozitívne účinky na ľudský organizmus
Chudokrvnosť. 100 gramov mangoldu poskytne nášmu organizmu až 10 % odporúčaného denného príjmu železa, čím podporuje zvýšenie produkcie červených krviniek.

Trávenie. Mangold obsahuje veľa vlákniny, ktorá má blahodarný vplyv na črevnú flóru, urýchľuje pohyb čriev a odstraňuje zápchu alebo plynatosť.

Zdravé srdce. Mangold je antihypertenzívum - pôsobí proti vysokému tlaku. Obsahuje totiž stopové minerály, ktoré sú potrebné pre zdravie krvných ciev, ako aj reguláciu tepu srdca. 

Proti únave a nervozite. Betakarotén obsiahnutý v mangolde upokojuje nervový systém, odstraňuje stres a zlepšuje koncentráciu.

Antioxidačné vlastnosti. Mangold obsahuje 13 druhov polyfenolových antioxidantov, 19 typov betaxantínových antioxidantov a 9 typov betacyanínov, ktoré podporujú imunitu, bojujú proti voľným radikálom v tele, spomaľujú proces starnutia a slúžia na prevenciu vzniku rakoviny.

Pokožka, vlasy a nechty. Biotín chráni pokožku pred akné, suchosťou, vyrážkami a hubovými infekciami. Zároveň aj stimuluje vlasové folikuly, zabraňuje rednutiu vlasov a dodáva im lesk. Posilňuje tiež nechty a zlepšuje prietok krvi do nechtového lôžka.

Zdravé oči. Mangold je bohatý na karotenoidy - luteín a zeaxantín, ktoré chránia sietnicu a rohovku pred poruchami súvisiacimi s vekom, ako sú šedý zákal, glaukóm či makulárna degenerácia. 

Prevencia rakoviny. Tak ako veľa iných druhov listovej zelenej zeleniny, aj mangold má protirakovinové vlastnosti kvôli obrovskému množstvu antioxidantov, ktoré sú spojené s prevenciou rakoviny hrubého čreva. 

Nežiadúce účinky a alergény
Nevýhodou môžu byť mierne laxatívne účinky.

Využitie v kuchyni
V prípade mangoldu ide o listovú zeleninu s naozaj všestranným využitím. 

Listy s tenšími stonkami môžeme spracovávať a používať podobne ako špenát, hrubé stonky zase ako špargľu.

Je vhodný na prípravu rôznych polievok a šalátov, no môžeme ho aj zapekať.

Listy mangoldu môžeme plniť podobne ako kelové alebo kapustové.

Odporúčané skladovanie: V chladničke pri 0-5 stupňoch a vlhkosti do 95 % v plastovom vrecku vydrží až 10 dní.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Mangold obsahuje veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, flavonoidy rutín a kvercetín, vitamíny A, B, C, E a K.

Z minerálnych látok hlavne biotín, betakarotén, železo, vápnik, horčík, draslík, fosfor, zinok, sodík, selén, meď, mangán, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny.

100 g mangoldu obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 26 kcal
  • Bielkoviny 2 g
  • Sacharidy 4 g
  • Tuky 0,28 g

Fotka od jacqueline macou z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor