Veľa neočistenej mrkvy v prútenom košíku, v pozadí aj kúsok vňaťky

Mrkva

Mrkva u nás patrí k asi najdôležitejším pestovaným koreňovým zeleninám. Pestuje sa najmä na juhu, v okresoch Dunajská Streda a Komárno. Darí sa jej hlavne v miernom pásme. Existujú jej skoré, stredné a neskoré odrody. Mrkvy, ktoré dozrejú v septembri a októbri, vydržia v pôvodnej kvalite až do apríla, ak ich správne skladujete. Po zemiakoch je asi najobľúbenejšou koreňovou plodinou a nie je to náhoda: obsahuje všetky vitamíny a minerály, ktoré človek potrebuje.

Základná charakteristika:

Mrkva siata (lat. Daucus carota subsp. sativus) je dvojročná rastlina, zeleninová plodina, poddruh divého druhu mrkvy.

História:

Tento druh sa pestuje štyritisíc rokov a dnes sa už vyšľachtilo mnoho odrôd a kultivarov.

Pravdepodobne sa mrkva prvýkrát začala pestovať v Afganistane, kde stále rastie najväčší počet druhov z rodu mrkvy.

Starí Gréci a Rimania vo veľkom pestovali mrkvu a nazývali ju „daucus“ a „karota“, tieto slová sa neskôr stali jej botanickým názvom.

Spočiatku sa mrkva pestovala nie kvôli koreňu, ale kvôli voňavým listom a semenám. Prvá zmienka o použití koreňov mrkvy v potravinárstve sa nachádza v starovekých prameňoch v 1. storočí nášho letopočtu.

Moderná mrkva bola privezená do Európy v 10.-13. storočí; Ibn al-Awam z Andalúzie opísal červené a žlté odrody mrkvy. Byzantský lekár Simeon Sith (11. storočie) spomína tie isté farby.

Oranžovú mrkvu vyšľachtili holandskí pestovatelia v 17. storočí. Až do 17. storočia bola mrkva prevažne fialová, žltá a biela. Pestovala sa v Afganistane a Perzii.

Zloženie:

Všetky odrody mrkvy sú bohaté na vlákninu, cukry, bielkoviny, éterické oleje a obsahujú tuky. Hlavnou hodnotou mrkvy je vysoký obsah betakaroténu (provitamín A), vitamínu C, E, K a niekoľkých vitamínov skupiny B – B1, B2, B3, B6, B9. Z minerálov obsahuje mrkva draslík, vápnik, fosfor, meď, chróm, zinok, fluór a železo.

Využitie v kuchyni:

Už v 17. storočí používali Európania mrkvu na varenie polievok.

Mrkva sa konzumuje surová aj varená, vyprážaná, dusená, pečená. Koreňová plodina sa pridáva aj do rôznych polievok a prívarkov. Mrkva sa používa na výrobu detskej výživy a krmiva pre domáce zvieratá.

V západnej Európe milujú napríklad mrkvové julienne, ale aj rôzne sladké dezertné jedlá.

V Anglicku sa od začiatku 19. storočia vyrába známy mrkvový koláč a mrkvový puding, ktoré sú na oboch stranách Atlantiku obľúbené dodnes.

V Indii si do ryže radi pridávajú mrkvu. V severných oblastiach krajiny sa pripravuje lahodný mrkvový dezert gaajar kaa halva, kde sa mrkva varí v mlieku s cukrom, kým sa nedosiahne hustá sladká hmota. Potom sa pridajú orechy.

Kórejci nakladajú na tenké plátky nakrájanú mrkvu s korením.

V Strednej Ázii sa takmer žiadny pilaf nezaobíde bez mrkvy, ktorej by nemalo byť menej ako mäsa! Chudobnejšie vrstvy obyvateľstva na pilaf používajú hrubú žltú mrkvu.

Z mrkvy sa vyrába kandizované ovocie a džem.

Existujú nealkoholické koktaily s použitím mrkvovej šťavy.

Mrkva sa hodí k inej koreňovej zelenine, jahňacine, kuraciemu mäsu, cesnaku, tymianu, kôpru, orechom, koňaku a medu.

Tip: Ako glazovať mrkvu?

Zaujímavosť:

Legenda o schopnosti mrkvy zlepšiť videnie v tme sa začala počas druhej svetovej vojny. Vtedy britská armáda, ktorá chcela ukryť nové technológie na detekciu nepriateľských lietadiel, tvrdila, že piloti jedia veľa mrkvy, a preto vidia aj v noci.

Fotka od jacqueline macou z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor