Zeler obyčajný - využitie v kuchyni, priaznivé účinky na náš organizmus, vitamíny, minerály, stopové prvky

Zeler

Zeler to je hľuza, stopka, vňať a semená. Zeler má charakteristickú trpkú vôňu a korenistú, horkosladkú chuť. Za svoju obľubu vďačí zeler iste predovšetkým lahodnej aróme a jemnej chuti, ktorou ozvláštni každé jedlo.

Opis

Zeler sa neje len kvôli chuti: prospešné vlastnosti zeleru sú nevyčísliteľné. Vymenujme aspoň niektoré: zeler je schopný spomaliť proces starnutia; jeho vňať sa používa na liečbu nervových porúch; keď ho pomeliete na mlynčeku a zmiešate v rovnakých pomeroch s rozpusteným maslom získate zázračnú masť, ktorá hojí akékoľvek rany, vredy, popáleniny a zápaly. Je ťažké tomu uveriť, ale len čajová lyžička čerstvo vylisovanej zelerovej šťavy vám umožní vydržať horúčavy po celý deň. Okrem toho bolo vedecky dokázané, že systematické používanie čerstvého zelerového koreňa roztlačeného s jablkami zvyšuje potenciu.

História

Zeler je známy už dlho: na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy rastie 20 druhov tejto rastliny.

V starovekom Grécku sa zo zelerových listov plietol veniec pre víťaza Nemejských hier (súťaže, ktoré sa usporadúvali na počesť boha Dia v Nemei každé dva roky).

V 17. storočí boli popísané tri v súčasnosti existujúce pestované druhy zeleru – listový, stopkový (šalátový) a koreňový.

Zloženie a účinky na ľudský organizmus

Zeler je úžasná rastlina z hľadiska množstva vitamínov a minerálov: všetky jeho časti - listy, stonky a korene - obsahujú vitamín A, vitamín K a E, vitamíny skupiny B (tiamín a riboflavín), kyselinu nikotínovú, aminokyseliny, éterické oleje.

Zeler má veľa zdravotných výhod. Predovšetkým má niektoré močopudné a laxatívne účinky, dobre odstraňuje toxíny, je nízkokalorický, takže ho možno často nájsť v diétach.

Vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov zeler stimuluje celé telo. To, samozrejme, ovplyvňuje stav pokožky: zeler napomáha regenerácii buniek a pôsobí protizápalovo nielen na pokožku, ale aj na všetky orgány. Existuje názor, že pomocou zelerovej stravy môžete vyčistiť krv, a tým zlepšiť fungovanie pečene a odstrániť z nej ďalšie zaťaženie.

Využitie v kuchyni

Listový zeler sa používa ako korenie do šalátov čerstvý aj sušený. Korene listového zeleru sú nejedlé - sú príliš tvrdé.

Príprava stopkového zeleru je veľmi zaujímavá - jeho hrubé stonky sa dajú piecť a vyprážať, čím sa zeler stáva samostatným jedlom s originálnou chuťou. Originálne vyzerá aj stonkový zeler plnený zeleninou. Stopkový zeler môžete pridať surový alebo pečený do rôznych šalátov. Práve zo stopkového zeleru môžete vytlačiť zdravú zelerovú šťavu.

Koreň zeleru tvorí husté a pomerne veľké korene, ktoré sa dajú tiež piecť, vyprážať a variť. Môžu sa podávať ako príloha k mäsu alebo rybe. Pri kúpe koreňového zeleru si treba dať pozor na to, či je dostatočne ťažký – faktom je, že niekedy sú veľké zelerové korene vo vnútri duté. Listové aj koreňové druhy zeleru sa hodia k rôznym produktom. Jednou z častých kombinácií je zelerový šalát s jablkami. Výborné sú aj polievky zo zelerového koreňa a ďalšej koreňovej zeleniny (mrkva, petržlen, kaleráb...).

Zelerová vňať má bohatú farbu a je široko používaná na zdobenie jedál.

Tip: Mohlo by vás zaujímať aj Zeler - gastro tipy a triky, kde sa dozviete napríklad aj to, ako využiť celý zeler.

Fotka od Engin Akyurt na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor