Žihľava (pŕhľava) v čaji - pohár s dvojitým dnom

Žihľava

Žihľava sa od nepamäti používa nielen ako krmovina pre hydinu, ale aj ako liečivá rastlina pre ľudí. Dokonca si pamätám, že ako deti sme ju používali aj ako zbraň pri vzájomných potýčkach s inými partiami :) Liečivé vlastnosti žihľavy potvrdzuje aj veda - napríklad je v nej až štyrikrát viac vitamínu C ako v pomarančoch a citrónoch a viac karoténu ako v mrkve.

Základná charakteristika
Žihľava, správne však Pŕhľava dvojdomá (lat. Urtica dioica) je rastlina z čeľade pŕhľavovité (Urticaceae). Používa sa ako liečivá rastlina a ako krmovina pre hydinu.

Ide o dvojdomú trvácu bylinu, ktorá bežne dorastá do výšky 25 až 130 cm, výnimočne až 2 m, s dlhým plazivým rozkonáreným podzemkom a tenkými koreňmi v uzlinách. 

Stonky sú vzpriamené, štvorstenné, brázdené. Listy protistojné, stopkaté, vajcovito kopijovité a po krajoch pílkovité. Stonka aj listy sú pokryté dlhými pŕhlivými chĺpkami. 

Vitamíny a minerály
Žihľava obsahuje vitamíny C, K, B1, B2, pričom napríklad vitamínu C obsahuje až 4-krát viac ako pomaranče alebo citróny.

Listy žihľavy obsahujú aj karotenoidy (β-karotén, violaxantín, xantofyl, xantofyl-epoxid), triesloviny, chlorofyl a glykozid urticín.

Z organických kyselín sú to kyselina šťaveľová, mravčia, fumárová, mliečna, jantárová, citrónová a chinová.

Fenolkarboxylové kyseliny: kávová, galová, kumarová a ferulová.

Alkaloidy: nikotín, histamín, acetylcholín, 5-hydroxytryptamín, kumarín, eskuletín.

Flavonoidy: kvercetín, izohamnetín a kempferol.

Pozitívne účinky na náš organizmus

  1. Nálev z listov žihľavy má hemostatický účinok, zvyšuje tonus maternice, normalizuje ovariálny menštruačný cyklus, znižuje krvné straty pri menometrorágii, urýchľuje zrážanie krvi, zvyšuje obsah hemoglobínu, krvných doštičiek a erytrocytov v periférnej krvi. 
  2. Dávkové formy žihľavy majú vazokonstrikčné, choleretické, vitaminizačné, diuretické a protizápalové vlastnosti, zvyšujú procesy regenerácie slizníc gastrointestinálneho traktu.
  3. Prípravky zo žihľavy aktivujú látkovú premenu, zosilňujú pôsobenie mnohých enzýmov a fermentov, regulujú tonus endokrinného, ​​nervového, kardiovaskulárneho a tráviaceho systému organizmu.
  4. Žihľavový čaj priaznivo pôsobí na žlčník a pečeň, znižuje hladinu cukru v krvi.
  5. Je výborným pomocníkom pri reume, chronických bolestiach kĺbov a osteoporóze.
  6. Je močopudná, takže pomáha vyplaviť škodliviny z tela.
  7. Žihľavový odvar je účinný na vlasy, pomáha proti ich vypadávaniu.

Využitie v kuchyni
Okrem čajov a odvarov môžeme zo žihľavy pripraviť aj polievku alebo v kombinácii s inými bylinkami či zeleninou namiešať zaujímavé šaláty.

Skvelý nápad na raňajky je omeleta so žihľavou: rýchla aj chutná. Výborný je aj žihľavový šalát s nadrobno nasekanou cibuľkou.

Stonky žihľavy môžete očistiť od listov, blanšírovať a následne vyprážať v trojobale.

Tipy a triky

  1. Aby ste pri varení nestratili všetky prospešné vlastnosti žihľavy, nepoužívajte železné a medené riady.
  2. Pri varení polievky pridávajte žihľavu až na koniec a osoľte ju až tesne pred podávaním.
  3. Chcete si pripraviť žihľavu na zimu? Listy žihľavy vysušte a rozdrvte na prášok. Žihľavový prášok môžete pridať do cesta pri pečení chleba, do zemiakovej kaše, cestovín, polievok. Vďaka obsahu fytoncídov v žihľave sa môžu jedlá s primiešanou žihľavou skladovať oveľa dlhšie.

 

Fotka od Mareefe z Pexels

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor