Veľmi drahá paštika s ešte drahším vínom a čokoládovými bonbónmi v červeno-zlatom obale.

8 najdrahších potravín na svete

Existujú také jedlá, ktoré sú skvelé, aj keď suroviny v nich použité sú lacné. Tento článok sa im ale nevenuje. Teraz sa pozrieme na, síce gurmánske a kvalitné, ale jedny z najdrahších potravín na svete, ktoré nepochybne dodajú chuť vašim receptom vďaka ich exkluzívnej príprave. Skrátka: najdrahšie lahôdky na svete.

Zverejnené:

25. júl 2022 (pondelok) - 18:57 od:  Angelika

Zoznam najdrahších gurmánskych produktov na svete

Ak ste si už prečítali rebríček najzdravších potravín a ďalej by vás zaujímalo, aké najznamenitejšie potraviny môžete ochutnať, čítajte ďalej. Na svete existuje séria drahých potravín, ktoré sa ťažko získavajú a pestujú, a preto majú jedinečnú cenu. Chcete vedieť, aké je najdrahšie jedlo na svete? Toto sú niektoré z najdrahších a najexkluzívnejších potravín na svete, venujte im pozornosť:

1. Iberská šunka, sústo, ktoré vás prenesie do Španielska

Pyrenejská šunka alebo pata negra sa delí na dve kategórie „cebo“ a „bellota“. Šunka z prasiatka kŕmeného žaluďmi je považovaná za najlepšiu iberskú šunku na svete. Môžete ju ľahko identifikovať, pretože má čierny štítok, ktorý sa používa na určenie, že ide o 100 % ošípané iberského plemena a vyrába sa v Španielsku. Na získanie tohto gurmánskeho produktu je potrebné chovať ošípané tri roky a čakať takmer štyri ďalšie roky, aby ste z nej získali jej prémiovú kvalitu.

2. Biela hľuzovka, ťažko dostupná pochúťka

V rámci hľadania rôznych húb môže byť nájdenie bielej hľuzovky celkom problém. Rastie len v Taliansku, v regióne Piemont. Nedá sa pestovať, to znamená, že rastie len vo voľnej prírode. Jej zber je to, čo určuje, že ide o jednu z najdrahších potravín na svete. Jej silnú chuť možno využiť vo viacerých receptoch, ako sú napríklad miešané vajíčka alebo cestoviny. V súčasnosti môže kilogram hľuzovky stáť až 5 000 eur.

3. Foie gras, dôležitosť chuti

Vyrába sa z kačacej alebo husacej pečene. Je to drahá paštéta s veľmi jedinečnou a exkluzívnou chuťou. Je typická pre španielsku aj francúzsku gastronómiu.

4. Pule, najdrahší syr na svete

Medzi remeselnými syrmi nájdete syr Pule, ktorý sa vyrába v prírodnej rezervácii Zasavica v Belehrade. Mlieko pochádza od druhu osla, ktorý sa vyskytuje iba v tejto zemepisnej oblasti. Ide o to, že na získanie kilového kusu Pule syra potrebujete 30 litrov tohto mlieka. To stojí okolo 45 eur za liter. Z tohto dôvodu môže cena Pule syra presiahnuť 1 000 eur za kilogram.

5. Šafran, farba ryže, ktorá má cenu zlata

Šafranu sa hovorí aj červené zlato, jeho zber sa robí ručne a je to úloha, ktorú treba robiť s veľkou trpezlivosťou. Kilo šafranu si vyžaduje zber mnohých kvetov a z týchto dôvodov je jeho cena mimoriadne vysoká. Kilo šafranu môže stáť až 3 000 eur.

6. Huba Martsutake, najdrahšia huba na trhu

Pestuje sa v Japonsku a kilogram môže stáť aj viac ako 2 000 eur, pretože ide o veľmi vzácny a exkluzívny produkt.

7. Kaviár, občerstvenie s veľmi zložitým zberom a manipuláciou

Jedna z lahôdok, ktoré nemôžu chýbať v najlepších internetových obchodoch s gurmánskymi výrobkami. Caviar, čo sú jeseterie vajíčka (ikry). Potešia každý mlsný jazýček. Okrem toho, že nie je ľahké ho získať, je to komplikovaný produkt na balenie a manipuláciu. Najdrahší kaviár je z belugy. Platí sa zaň až 34 500 dolárov za kilo.

8. Ustrice, veľmi zvláštny mäkkýš

Uplynulé roky a nekontrolovaný rybolov sú dva z presvedčivých dôvodov, prečo majú ustrice teraz takú vysokú cenu. Ak chcete získať tucet ustríc, môžu vás stáť viac ako 70 dolárov.

Image by phuong hoang thuy from Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#pečeň #šunka #syr #kačacia pečeň

----------------------------------------------------------