Krevety

Ako grilovať krevety?

Grilovanie kreviet je lahodný a populárny spôsob prípravy morských plodov. Ak hľadáte rýchle a jednoduché jedlo na všedný večer alebo len iné, chutné grilované jedlo, krevety sú pre vás určite výnimočným tipom. Ak ste krevety na grile ešte nevyskúšali, koniec leta a teplé letné podvečery sú ten vhodný čas.

Zverejnené:

29. august 2023 (utorok) - 15:36 od:  Agata Profi Kuchárka

Aký druh kreviet potrebujeme na grilovanie kreviet?
Ak chceme na grilovanie kreviet použiť čerstvé krevety, snažíme sa v obchode s potravinami hľadať krevety olúpané a zbavené jadier. Proces zbavovania kože a lúpania je zdĺhavý, takže nám to ušetrí čas a frustráciu.

Môžeme použiť mrazené krevety? 
Áno. Pred prípravou by však mali byť úplne rozmrazené.

Môžeme použiť varené krevety? 
Možno použiť aj predvarené krevety, ale neodporúča sa to. Ak budeme chcieť použiť predvarené krevety, treba ich len rýchlo opiecť na grile, aby sa zohriali.

Môžeme krevety grilovať aj doma v rúre?
Marinované krevety možno pripraviť aj doma v rúre alebo na grilovacej panvici. Stačí ich "opiecť" 2-3 minúty z každej strany.

Ako grilovať krevety - Postup
1. Aby sme dosiahli čo najlepšie výsledky, ideálne je kúpiť čerstvé krevety v ten deň, keď ich plánujeme grilovať. Krevety sa rýchlo rozmrazujú a ešte rýchlejšie sa môžu pokaziť. Krevety by mali mať veľkosť jumbo (alebo kolosálne krevety), aby sa nám ľahšie grilovali.

2. Krevety môžeme grilovať s pancierom alebo bez neho. Krevety je najlepšie pred grilovaním olúpať. Odstránime celú škrupinu okrem časti, ktorá je okolo chvosta kreviet. Odstránenie škrupiny umožní marináde preniknúť do mäsa a dodá krevetám viac chuti.

3. Krevety zbavíme kože tak, že malým ostrým nožom narežeme chrbát každej olúpanej krevety. Zadnú žilu vytiahneme a krevety zároveň umyjeme pod studenou vodou. Žila je viditeľná pri obrovských alebo kolosálnych krevetách.

4. Krevety ochutíme marinádou podľa vlastného výberu. Obľúbenou marinádou na grilovanie kreviet je jednoduchá marináda, ktorá pozostáva z nasledovného postupu: Krevety natrieme olivovým olejom, osolíme, okoreníme a pokvapkáme citrónom.

5. Krevety navlečieme na špajdle, aby sa dali ľahko grilovať. Môžeme použiť drevenú alebo kovovú špajdľu, obe možnosti fungujú dobre.

6. Teraz je čas na grilovanie kreviet. Gril predhrejeme na 175 - 230 °C a nastavíme ho na priame pečenie. Krevety grilujeme na priamom, stredne silnom ohni 5-7 minút, pričom v polovici procesu krevety otočíme. Vonkajšia strana kreviet by mala mať po upečení peknú ružovú farbu, zatiaľ čo mäso vnútri by malo byť biele a nepriehľadné. Dávame pozor, aby sme krevety neprepiekli, inak budú tvrdé.

Fotka od falco z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#krevety #morské plody #stredomorská kuchyňa #grilované #grilovanie

----------------------------------------------------------