Plody rakytníka rešetliakového

Ako pomáha rakytník na pleť?

Rakytníkový olej pomáha pokožke rýchlejšie sa hojiť z rán a popálenín. Zlepšuje akné, ekzémy a psoriázu. Ako pripraviť domáci krém z rakytníka na tvár?

Zverejnené:

24. december 2022 (sobota) - 10:47 od:  Agata Profi Kuchárka

Rakytníkový olej sa už po stáročia používa ako tradičný prostriedok na ošetrenie pleti. Je bohatý na nenasýtené tuky, antioxidanty, fytosteroly, karotenoidy a vitamíny E a K - všetky tieto látky spoločne chránia celistvosť našej pokožky a podporujú jej obnovu.

Rakytníkový olej obsahuje aj kyselinu palmitolejovú. Táto kyselina je taký druh tuku, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ľudskej pokožke a využíva sa na liečbu popálenín a podporu hojenia rán.

Rakytníkový olej je výborným zdrojom kyseliny linolovej, omega-6 mastnej kyseliny, ktorá je najrozšírenejšou mastnou kyselinou v ľudskej koži. Kyselina linolová zmierňuje akné a psoriázu, chráni pred suchou alebo šupinatou pokožkou.

Okrem kyseliny linolovej obsahuje rakytníkový olej aj ďalšie omega-6 tuky, napríklad kyselinu gama-linolénovú, ktorá zmierňuje ekzémy a zlepšuje akné.

Zlúčeniny v rakytníkovom oleji chránia pokožku pred škodlivými účinkami slnečného UV žiarenia.

Rakytník sa bežne pridáva do rôznych výrobkov na spomalenie starnutia alebo na redukciu vrások. Je tiež bežnou zložkou výrobkov určených na ošetrenie suchej, podráždenej, šupinatej alebo svrbivej pokožky.

Recept na rakytníkový krém na tvár 
Tento recept používa základ z hroznového oleja, pretože je to ľahký olej a pomáha vyvážiť kombináciu zložiek z včelieho vosku a rakytníka. Kokumové maslo je veľmi tvrdé, šupinaté maslo, ktoré pomáha zahusťovať. Éterické oleje z pelargónie a levandule sú známe svojimi upokojujúcimi a regeneračnými vlastnosťami. Geránium spomaľuje príznaky starnutia, pomáha predchádzať vráskam a zbavovať sa ich.

Budeme potrebovať: sklenenú misku odolnú voči teplu, hrniec, kovovú lyžičku a mixér s nadstavcom na šľahanie. Okrem toho budeme potrebovať 1 lyžičku rakytníkového oleja (ide o olej zo semien rakytníka), pol šálky hroznového oleja, pol čajovej lyžičky pastiliek z včelieho vosku, 2 lyžičky kokumového masla (môžeme ho nahradiť mangovým alebo kakaovým maslom), 16 kvapiek oleja s vitamínom E a12 kvapiek éterického oleja z pelargónie alebo levandule.

V sklenenej miske odolnej voči teplu zmiešame hroznový olej, včelí vosk a kokumové maslo. Sklenenú misku postavíme na hrniec naplnený do polovice vodou a začneme zohrievať na strednom plameni. Vytvoríme tak provizórny dvojitý kotol a zabránime prehriatiu olejov. Zmes jemne miešame kovovou lyžicou, kým sa všetko nerozpustí. Potom veľmi opatrne odstránime sklenenú misku z ohňa. Vmiešame rakytníkový olej, vitamín E a esenciálne oleje. Pred tým, ako zmes vložíme do chladničky, ju necháme niekoľko minút vychladnúť. Krém na tvár necháme v chladničke 25 minút, alebo kým už nie je teplý a nemá konzistenciu tuhej masti. Potom zmes mixérom s pripojenou metličkou šľaháme dovtedy, kým nie je hladký a nevyzerá ako krém. Prelejeme ho do sklenenej nádoby a používame.

Fotka od Alex Kogan z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#olivový olej #levanduľa #domáca lekáreň #bylinky

----------------------------------------------------------