Hruška

Ako pošírovať hrušky?

Pošírovanie je šetrné varenie na sporáku a hrušky sú na pošírovanie ideálnymi kandidátmi. Keďže v zime nie je veľa druhov ovocia, ktoré by sme mohli konzumovať, stačí, ak si v chladničke necháme nejaké pošírované hrušky a vychutnáme si ich nakrájané na kocky, zmiešané s jogurtom a medom.

Zverejnené:

14. apríl 2023 (piatok) - 17:53 od:  Agata Profi Kuchárka

Hrušky môžeme pridať nielen do sorbetov, koláčov, zmrzlín a džemov. Jeden z obľúbených spôsobov, ako udržať hrušky čerstvé a svieže, je pošírovať ich.

Pošírovanie je šetrné varenie na sporáku a zimné hrušky sú ideálnymi kandidátmi, pretože si zachovávajú svoj tvar. Čím dlhšie budú hrušky vo voňavom sirupe po pošírovaní, tým lepšie budú chutiť. Keďže v zime nie je veľa druhov ovocia, ktoré by sme mohli konzumovať, stačí, ak si v chladničke necháme nejaké pošírované hrušky. Môžeme si ich tak vychutnať aj v chladnom počasí, napríklad si ich nakrájame na kocky a zmiešame s jogurtom a medom.

Hrušky na pošírovanie by mali byť pevné, ale zrelé.

Pošírovaciu tekutinu si môžeme prispôsobiť podľa svojej chuti pridaním rôznych korenín, plátkov čerstvého zázvoru, vanilkových strukov, škorice alebo vína. Med môžeme vymeniť za cukor. Keď sú pošírované hrušky hotové, môžeme ešte do horúcej tekutiny pridať za hrsť sušeného ovocia, ako sú višne, brusnice, hrozienka alebo ríbezle. Teplo ich pekne nafúkne.

Pošírovanie hrušiek nie je náročné, ale počas varenia si musíme dávať pozor na to, aby hrušky nevyčnievali z vody, a aby boli dostatočne uvarené. Mali by sa teda variť rovnomerne a mali by byť aj v tekutine ponorené rovnomerne. 

Po pošírovaní hrušiek môžeme tekutinu zredukovať (kým nevznikne hustý sirup) a pred podávaním tekutinou poliať hrušky. 

Hrušky môžeme pošírovať aj na polovice (bez jadrovníkov) alebo celé. Ak sú hrušky rozdelené na polovice alebo celé (teda nie sú nakrájané na štvrtiny), doba varenia hrušiek bude pri pošírovaní dlhšia. 

Najlepší spôsob, ako otestovať, či sú hrušky hotové, je pichnúť do jednej odkrajovacím nožom. Ak nôž nenarazí na žiadny odpor, hrušky sú hotové.

Pošírované hrušky môžeme podávať spolu s obľúbeným koláčom, perníkom, vanilkovou zmrzlinou, teplou čokoládovou omáčkou či opečenými mandľami.

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#hruška #ovocie

----------------------------------------------------------