Cukor a med

Ako pripraviť domáci peeling?

V dnešnej dobe si čoraz viac ľudí uvedomuje výhody prírodnej starostlivosti o pleť. Prírodné kyseliny peelingu vyrobeného doma z domácich surovín majú tiež "peelingové" vlastnosti. Ako pripraviť domáci peeling?

Zverejnené:

24. december 2022 (sobota) - 11:07 od:  Agata Profi Kuchárka

Bezchybná pleť sa skrýva tesne pod povrchom našej pokožky. A mnohí si myslia, že chemický peeling je najrýchlejším spôsobom, ako sa k nej dostať. Aj keby to bola pravda, najrýchlejšia cesta môže byť zároveň najnebezpečnejšia. Aspoň to platí vzhľadom na vedľajšie účinky chemického peelingu.

Chemický peeling zanecháva pokožku suchú, vysušenú a mimoriadne citlivú. Je to pochopiteľné. Je to len obranný mechanizmus našej pokožky na vysokú koncentráciu drsných kyselín. Naša pokožka tak prichádza o všetky ochranné oleje a hydratáciu.

V súčasnosti si čoraz viac ľudí uvedomuje výhody prírodnej starostlivosti o pleť. V chladničke máme množstvo prírodných zložiek, ktoré nám pomôžu dosiahnuť rovnaké výsledky ako chemický peeling za polovičnú cenu a takmer bez rizika. Tie isté zložky, ak ich použijete v prečistenej a koncentrovanej forme v prípravkoch na starostlivosť o pleť, môžu byť prirodzenou a šetrnou voľbou pre našu pleť. Prostredníctvom prírodnej starostlivosti o pleť s obsahom exfoliačných produktov dosiahneme žiarivú a mladistvú pleť aj bez chemického peelingu. 

Domáce peelingy na tvár sú vyrobené z prírodných zložiek. Fungujú tak, že jemne odlupujú odumreté kožné bunky a uvoľňujú miesto novým kožným bunkám. Bez toho, aby vznikala drsná a šupinatá pokožka tváre. Výsledkom je iba jemná a hladká pokožka ako u bábätka. Pomocou domáceho peelingu možno tiež prirodzene odstrániť aj tmavé a pigmentové škvrny.

Prírodné kyseliny domáceho peelingu sa získavajú z čerstvých surovín, ktoré majú "peelingové" vlastnosti.

Ako pripraviť domáci peeling?

Prírodný peeling z kávy
Keď vypijeme kávu, usadeninu z kávy nevyhadzujeme. Môžeme ju použiť ako výborný peeling. Kávu necháme vychladnúť, potom si z nej trošku naberieme na prsty a masírujeme ňou dôkladne celú pokožku tváre a krku. Pokožku predtým navlhčime vodou. Potom si tvár a krk umyjeme, jemne osušíme uterákom a natrieme výživným hydratačným krémom.

Peeling z hnedého cukru
Do misky na miešanie nasypeme štvrť šálky čerstvého práškového hnedého cukru. Nepoužívame veľký zrnitý cukor, pretože by nám mohla pleť popraskať. Prilejeme 1/2 čajovej lyžičky pomarančovej šťavy a miešame, kým zo zmesi nevznikne pasta. Pomarančová šťava obsahuje kyselinu citrónovú. Pridáme toľko ružovej vody, aby vznikla hustá pasta. Končekmi prstov a jemnými krúživými pohybmi nanesieme pastu rovnomerne na pokožku. Môžeme začať od nosa a postupovať smerom k línii vlasov. Vyhýbame sa očiam a obočiu. Peeling necháme pôsobiť 15 minút a potom ho opláchneme vlažnou vodou. Ihneď použijeme tonikum, sérum a pleťovú vodu. Peeling aplikujeme na pokožku 1 - 2 krát týždenne.

Tekvicový peeling na tvár
Toto je ďalšia verzia peelingu, ktorá v sebe skrýva dobrotu prírodných ingrediencií. Peeling obsahuje prírodné kyseliny z tekvice. Tekvica je okrem toho plná betakaroténu a vitamínov A, C, K a E. Obsahuje aj minerály draslík, železo a horčík. Tekvica je zázračným elixírom pre aknóznu a poškodenú pleť. Vitamíny C a K pomáhajú odstraňovať starecké a slnečné škvrny a rozjasňujú mdlú pleť. Takisto dokáže zázraky pri hyperpigmentácii. Ak teda chceme mať žiarivú pleť, mali by sme vyskúšať tento recept:

Do mixéra dáme šálku uvarenej tekvice a lyžicu práškového hnedého cukru. Mixujeme dovtedy, kým nezískame hladkú pastu bez hrudiek. Alebo ingrediencie jednoducho roztlačíme vidličkou, aby vznikla homogénna pasta. Túto pastu teraz jemne nanesieme na očistenú tvár a krk. Necháme ju pôsobiť 15 minút. Opláchneme vlažnou vodou. Osušíme suchým mäkkým uterákom. Potom nanesieme tonikum, sérum a pleťovú vodu.

Sóda bikarbóna, citrón a ananásová kôra
Ananás a citrón dokážu spoločne pomôcť odlupovať odumreté kožné bunky. Ananás obsahuje enzým bromelaín. Spolu s kyselinou citrónovou z citrónovej šťavy je toto spojenie úžasnou alternatívou chemického peelingu. Jedlá sóda môže pomôcť hĺbkovo vyčistiť upchaté póry a výsledkom je žiarivá pleť.

Do jednej polievkovej lyžice ovsenej múky pridáme po 8 kvapiek ananásovej a citrónovej šťavy. Pridáme 1/4 čajovej lyžičky jedlej sódy. Ak použijeme viac sódy bikarbóny, riskujeme vysušenie pokožky. Pridaním mandľového mlieka vytvoríme pastu a nanesieme ju na pleť. Po 12 minútach peeling zmyjeme a použijeme tonikum, sérum a pleťovú vodu. Tento postup môžeme používať 1-2 krát týždenne.

Domáci peeling z jablčného octu
Jablčný ocot s jablčným pyré je ďalší domáci peeling, ktorý nám pomôže zbaviť sa tmavých škvŕn a odumretých kožných buniek.

Jablká sú prírodným zdrojom kyseliny jablčnej, ktorá nielen posilní našu imunitu, ale aj detoxikuje kovy z tela a pomôže udržiavať zdravú pokožku. Kyseliny v pleťovom peelingu z týchto dvoch zložiek vyrovnávajú farbu pleti a pomôžu nám prirodzene vybieliť hnedé škvrny.

Fotka od Monfocus z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#citrón #jablčný ocot #jablkové pyré #sóda bikarbona #hnedý cukor #tekvica #pestovanie #liečenie

----------------------------------------------------------