Pomaranč

Ako pripraviť kúpeľ z domácich surovín?

Kúpeľ je vynikajúci nielen z estetického, ale aj zo zdravotného hľadiska. Teplým kúpeľom sa celé telo uvoľní, zrelaxuje, očistí sa od prachu a nečistôt, otvoria sa póry, rozprúdi a zlepší sa krvný obeh. Ako správne pripraviť vodu na kúpeľ? Ako pripraviť kúpeľ z domácich surovín?

Zverejnené:

26. december 2022 (pondelok) - 13:51 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak netrpíme vysokým tlakom, chorobami srdca alebo inými závažnými ochoreniami, kúpeľ je vynikajúci nielen z estetického, ale aj zo zdravotného hľadiska. Teplým kúpeľom sa celé telo uvoľní, zrelaxuje, očistí sa od prachu a nečistôt, otvoria sa póry, rozprúdi a zlepší sa krvný obeh.

Voda na kúpeľ by mala mať približne 36 – 40 °C a nemali by sme v nej zotrvať dlhšie ako 20 minút. Dlhší kúpeľ telo unaví a môže zapríčiniť nevoľnosť. Aby voda počas kúpania nevychladla, pripúšťame do nej teplú vodu.

Po teplom kúpeli sa osprchujeme zo začiatku vlažnou, neskôr studenou vodou. Tým sa rozohriate telo ochladí, otvorené póry sa uzatvoria a zmizne aj únava, ktorá v horúcom kúpeli prichádza.

Voda na kúpeľ by mala byť mäkká, tvrdá voda totiž na tele zanechá takmer neviditeľný šedý povlak, vlasy sú po umytí tvrdou vodou matné a bez života. Do vody na zmývanie vlasov preto pridáme bórax, do kúpeľa kúpeľovú soľ. Kúpeľ so soľou s výťažkami ihličnanov nás osvieži a dodá nám energiu na celý deň. Do kúpeľa môžeme pridať aj levanduľovú alebo kuchynskú soľ, ktorá má aj liečivý účinok.

Do kúpeľa môžeme pridať rôzne rastlinné výťažky a odvary. Výborná je materina dúška, harmanček, puškvorec, mäta pieporná, šalvia, rebríček a odvar z jedľového ihličia. Do vrecúška zaviažeme pol kila čerstvých byliniek a varíme. Odvar potom vlejeme do kúpeľa. Ak používame sušené bylinky, postačí aj štvrť kila. Bylinky môžeme navzájom aj kombinovať.

Počas kúpeľa by sme si mali dopriať masáž celého tela. Kefou si najprv trieme ramená, potom krk, plecia, stehná, lýtka a nohy. Táto masáž nám zlepší krvný obeh a upokojí nervy.

Ako pripraviť kúpeľ z domácich surovín?

Otrubový kúpeľ
Budeme potrebovať pšeničné otruby, vodu, 8 kvapiek levanduľového oleja a šťavu z 2 citrónov. Otruby vložíme do plátenného vrecúška a povaríme. Odvar z otrúb vlejeme do kúpeľa, pre zvýšenie účinku pridáme levanduľový olej a citrónovú šťavu.

Rozmarínový kúpeľ
Budeme potrebovať 1 lyžicu škrobu a 20 kvapiek rozmarínového výťažku. Pokožka sa po tomto kúpeli nádherne vyčistí a zvláčnie.

Mandľovo-pomarančový kúpeľ
Budeme potrebovať 500 g mandľových otrúb a 12 kvapiek vône z pomarančových kvetov. Pár minút pred kúpeľom pridáme prísady do vody. Pleť sa vďaka tomuto kúpeľu rozjasní a osvieži.

Fotka od S. Hermann / F. Richter z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#rozmarín #mandle #pomaranč #citrón #domáci recept

----------------------------------------------------------