Červený vinič

Ako sa zbaviť vínnych mušiek?

Radi trávite čas v záhrade a neviete sa zbaviť otravných vínnych mušiek? Vínne mušky lietajú okolo odpadkových košov, okolo odtokov drezov aj v blízkosti rastlín v kvetináčoch. Ktoré účinné prírodné prostriedky nám dokážu pomôcť, ak sa chceme vínnych mušiek zbaviť? Ako zamoreniu vínnymi muškami predchádzať?

Zverejnené:

17. marec 2023 (piatok) - 13:44 od:  Agata Profi Kuchárka

Skvelým spôsobom, ako si udržať dobré zdravie, je prijímať dostatok ovocia a zeleniny. Niekedy sa však nad miskou s ovocím zdržiava toľko hmyzu, že nás až prejde chuť. Zdá sa, že títo drobní škodcovia sú v kuchyni všade - v odpadkových košoch, okolo odtokov drezov aj v blízkosti rastlín v kvetináčoch. Trvá len 8 až 10 dní, kým sa z vajíčka vínnej mušky vyliahne plnohodnotná vínna muška.

Existuje však niekoľko účinných prírodných prostriedkov, ako sa vínnych mušiek zbaviť. Vďaka nasledujúcim osvedčeným tipom a trikom možno vínne mušky v našej záhrade udržať na uzde aj počas vrcholiaceho leta.

Podobne ako mnohým iným problémom v domácnosti, aj zamoreniu vínnymi muškami sa dá predchádzať. Stačí dodržiavať nasledovné tipy:

  1. Domov neprinášame žiadne ovocie ani zeleninu, ktoré sú pomliaždené, pretože často obsahujú vajíčka alebo larvy mušiek.
  2. Mäkké ovocie skladujeme v chladničke v papierovom vrecku. Ovocie s tvrdou šupkou môžeme uchovávať na pulte na otvorenom mieste, pokiaľ ešte nedozrelo do momentu, keď je mäkké.
  3. Odpadkové koše vyprázdňujeme a čistíme čo najčastejšie. 
  4. Ak v kuchynských skrinkách skladujeme nádoby napríklad s kečupom alebo balzamikový ocot, dbáme na čistotu okrajov nádob a viečok. Ak máme na to dostatok miesta, skladujeme tieto výrobky radšej v chladničke.
  5. Po jedle okamžite utrieme pulty a jedálenské povrchy, aby na nich nezostali zvyšky potravín ani nápojov, ktoré by mohli prilákať vínne mušky.
  6. Ak nemáme čas čistiť riad a náčinie hneď po ich použití, vložíme ich do umývačky riadu.
  7. Po skončení práce s mopom ho dôkladne vysušíme - je to časté miesto rozmnožovania vajíčok alebo lariev vínnych mušiek.
  8. Ak je to možné, v lete okná zatvárame alebo používame okenné a dverové sieťky s jemnými okami, aby sme zabránili vniknutiu vínnych mušiek.

Tipy na likvidáciu vínnych mušiek
Ak si aj napriek našej snahe vínne mušky našli cestu do nášho domu, môžeme vyskúšať nasledovné triky:

Pasca na vínne mušky
Malú nádobu naplníme čajovou lyžičkou jablčného octu, dvoma polievkovými lyžicami vody a niekoľkými kvapkami mydla na riad s ovocnou vôňou. Nádobu umiestnime do kuchyne v blízkosti miesta, kde máme škodcov. Vínne mušky ocot veľmi priťahuje a priletia priamo k nemu.

Zhnité ovocie v miske 
Do misky s červeným vínom alebo červeným vínnym octom vložíme kúsok zhnitého ovocia. Misku prikryjeme plastovou fóliou a potom vidličkou urobíme cez plast veľmi malé dierky. Pokiaľ tieto otvory nebudú príliš veľké, vínne mušky nebudú môcť uniknúť von.

Alkoholická sprcha
Alkohol zabíja vínne mušky takmer okamžite. Fľašu naplníme alkoholom a nasmerujeme ju na vínne mušky. 

Fotka od Michael Siebert z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#biele víno #červené víno #vínny ocot #jablčný ocot #ocot #alkohol #alkoholický nápoj

----------------------------------------------------------