Kúsky skaramelizovanej cibule

Ako skaramelizovať cibuľu ako profesionál?

Málokto si nechá ujsť sladkú chuť karamelizovanej cibule na chutných hamburgeroch či sendvičoch. Karamelizovaná cibuľa nielenže chutí chrumkavo, ale je aj prospešná pre naše zdravie. Má detoxikačné vlastnosti, pomáha pri trávení a podporuje rast vlasov. Ako karamelizovať ako profesionál či spôsoby ako mraziť karamelizovanú cibuľu, sa dozviete v nasledovných riadkoch.

Zverejnené:

12. september 2022 (pondelok) - 13:32 od:  Agata Profi Kuchárka

V posledných rokoch sa objavilo niekoľko nových gastro-vynálezov, ako napríklad karamelizovaná cibuľa. Málokto si nechá ujsť sladkú, lepkavú cibuľu na chutných hamburgeroch či sendvičoch. Okrem toho, že chutí chrumkavo, je celkom prospešná aj pre naše zdravie, pretože má detoxikačné vlastnosti, pomáha pri trávení a podporuje rast vlasov. Ako karamelizovať, jesť či mraziť karamelizovanú cibuľu, sa dozviete v nasledovných riadkoch. 

Čo je to karamelizovaná cibuľa? 
Karamelizáciou cibule sa rozumie bod, keď cukry obsiahnuté v cibuli po dlhom varení zhnednú, čo má za následok sladkú, orieškovú chuť, ktorá je ideálna pre studené mäso, slané koláče, hamburgery a hot-dogy.

Ako jesť karamelizovanú cibuľu? 
Karamelizovaná cibuľa sa môže pridávať do základov koláčov, používať ako posýpka na bravčové závitky alebo sa môže nasypať na hamburgerové placky, aby vytvorila lahodnú chuť.

Ideálne je dodržiavať tento trojstupňový postup, aby bola cibuľa vždy dokonale karamelizovaná.

Postup ako karamelizovať cibuľu: 
Cibuľu a tri až štyri lyžice masla vložíme do hlbokej panvice. Pomaly varíme na miernom plameni. Takto sa prirodzené cukry v cibuli postupne skaramelizujú a získajú zlatistú farbu. Občas premiešame, aby sa cibuľa prichytila na dne, kým nezíska zlatohnedú farbu (trvá to asi 30 minút). Keď je skaramelizovaná cibuľa hotová, nasypeme ju na hamburgery alebo ju zamrazíme na neskoršie použitie.

Dá sa karamelizovaná cibuľa zmraziť? 
Hoci je karamelizovaná cibuľa vynikajúca, jej príprava je časovo náročná. Skaramelizovanú cibuľu môžeme zmraziť v malých dávkach pomocou vreciek do mrazničky a vydrží nám niekoľko mesiacov.

Ktorá cibuľa karamelizuje najlepšie? 
Karamelizovať bude každá cibuľa, bez ohľadu na svoju farbu.

Spôsoby ako skaramelizovať cibuľu ako profesionál:

Metóda 1: Normálna karamelizovaná cibuľa (na šalát) 
Na panvici roztopíme maslo, pridáme olivový olej a nakrájanú cibuľu so soľou a korením. Premiešame. Cibuľu varíme, kým nezmäkne a nezhnedne. Potom pridáme dve čajové lyžičky cukru. Zmes miešame ešte 20 minút, aby sa cibuľa neprilepila na steny panvice. 

Metóda 2: Sladká dusená karamelizovaná cibuľka (ako príloha ku kuraciemu mäsu alebo zemiakovej lokši) 
Na panvici rozohrejeme na strednom plameni maslo a olivový olej. Pridáme nakrájanú žltú cibuľu a posypeme ju troma lyžičkami cukru spolu so štipkou soli a štipkou korenia. Keď je cibuľa hotová, na panvicu prilejeme 4 lyžice olivového oleja a 2 lyžice sherry. Varíme ešte 20 minút, kým cibuľa nezíska hnedastý odtieň. 

Fotka od Ольга Бережна z Pixabay

Komentáre


Vlastislava 13. september 2022 (utorok) - 13:10
Zdravím, nerozumiem ani jednému postupu. Máme to variť vo vode? alebno iba na masle? A máme ju miešač alebo chceme aby sa nám chytala o spodok? Rada by som to vyskúšala. ďakujem

----------------------------------------------------------

#červená cibuľa #cibuľa #jarná cibuľka #cibuľka #karamelizovaná cibuľa #karamel

----------------------------------------------------------