Šúpanie cesnaku

Ako správne ošúpať a nakrájať cesnak?

Cesnak je jednou z najobľúbenejších chutí, ktorá sa pridáva takmer do každého jedla. Jeho sladká a pikantná chuť spolu s lepkavou, štipľavou vôňou nám zakaždým pripomenú jeho špecifickú chuť. Pripraviť čerstvý nakrájaný cesnak dokáže chuťový profil nášho jedla naozaj neuveriteľne zvýrazniť. A nakrájať cesnak rýchlo a jednoducho nie je naozaj žiadna veda. Stačí poznať zopár trikov a po niekoľkých pokusoch to už ide naozaj samo.

Zverejnené:

13. február 2024 (utorok) - 13:24 od:  Agata Profi Kuchárka

Keďže cesnak sa používa v mnohých receptoch, je veľmi dôležité, aby sme ho vedeli správne a rýchlo nasekať. Nôž by sme počas krájania cesnaku mali držať tak, aby sme sa náhodou neporezali.

Ako postupovať pri krájaní cesnaku?
Z hlavičky cesnaku oddelíme toľko strúčikov, koľko potrebujeme. Strúčiky by sa mali dať oddeliť ľahko a ich šupka nám ušetrí prsty od lepkavosti. 

Odstránenie cesnakovej šupky
Keď máme požadované množstvo strúčikov oddelené, je čas odstrániť cesnakovú šupku nasledovne:

1. Plochú stranu kuchynského noža položíme na jeden strúčik, pričom rukoväť noža držíme.  
2. "Pätu" voľnej ruky položíme na vrch noža. Naše prsty by mali byť mimo dosahu (môžeme ich zdvihnúť smerom nahor).  
3. Vyvinieme tlak "pätou" ruky. Použijeme len takú silu, aby sa strúčik cesnaku začal pod našou váhou drviť.

A je to. Máme čerstvo rozdrvený strúčik cesnaku (šupka môže byť ešte voľne neporušená). Pred odstránením voľne spojených šupiek postup zopakujeme pri všetkých strúčikoch. Vďaka tomu budú naše ruky čo najdlhšie bez lepkavej hmoty.

Odrezanie konca "koreňa" na strúčiku
Skôr ako sa pustíme do krájania, sekania a mletia, musíme odrezať koniec koreňa strúčika (strúčikov).

Krájanie cesnaku 

1. Všetky čerstvo ošúpané strúčiky zarovnáme (prsty musia byť mimo dosahu noža, aby sme sa neporezali).  
2. Začneme hrotom čepele noža na povrchu dosky na krájanie a jemným kolísavým pohybom strúčiky cesnaku nakrájame.  
3. Cesnak nakrájame na 5 až 7 plátkov. Cesnak môžeme krájať aj pozdĺžne.

Náš tip: Zelená časť cesnaku smerom k špičke čepele. Neznamená to, že strúčik "sa pokazil". Signalizuje to však, že strúčik starne. Starnutím strúčikov sa chuť a vôňa cesnaku ešte viac zvýrazňuje. Ak nechceme v recepte použiť príliš ostré strúčiky cesnaku, je potrebné používať strúčiky, ktoré ešte nevyklíčili. Vo všeobecnosti platí, že cesnak sa pokazil až vtedy, keď je zhnitý, plesnivý alebo vysušený.

Sekanie:

1. Práve vytvorené plátky strúčikov otočíme o 90 stupňov.  
2. Rovnakým kývavým pohybom noža urobíme ďalších 5-7 prechodov pozdĺž plátkov.  
3. Keď sa nám to podarí naprieč hromádkou cesnaku, mali by sme mať rovnomerné kúsky nakrájaného cesnaku. Ak nemajú takú veľkosť, akú by sme chceli, môžeme pokračovať v sekaní, kým túto veľkosť nedosiahneme.  
V prípade potreby si môžeme voľnú ruku oprieť o hornú časť čepele, pričom dbáme na to, aby nám prsty neprekážali. To nám umožní lepšiu kontrolu pri sekaní.

Ako pripraviť mletý cesnak?
Ak máme lis na cesnak, toto je ideálny čas na jeho použitie, pretože vďaka nemu sa celý strúčik rovnomerne pomelie. Ak lis na cesnak nemáme, vezmeme si hromadu nasekaného cesnaku a pokračujeme v jeho sekaní, kým nebude malý a rovnomerný, akoby vyšiel z lisu.

Keďže v tomto kroku budeme pomerne veľa krájať, môžeme hromadu cesnaku zľahka posypať soľou. Vďaka tomu sa nám pri krájaní nebude lepiť nôž. Je potrebné však dávať pozor na to, aby sme to so soľou neprehnali, pretože to ovplyvní slanosť nášho jedla.

Celý, drvený, krájaný, sekaný, mletý? 
To, ako jemne sa rozhodneme cesnak nakrájať - celý, drvený, sekaný, mletý - môže zmeniť a kontrolovať množstvo cesnakovej chuti v našom pokrme. 

Aký je v tom rozdiel? 
Okrem zjavného rozdielu vo veľkosti je množstvo krájania priamo spojené s množstvom síry uvoľnenej z každého strúčiku cesnaku. Cesnak, podobne ako ostatní členovia čeľade cibuľovitých, obsahuje niekoľko zlúčenín obsahujúcich síru, ktoré sú zasa zodpovedné za chuť a vôňu cesnaku. Pri intenzívnejšom krájaní sa uvoľňuje viac sírnych zlúčenín, čo vedie k zvýšeniu chuti a vône cesnaku. Preto by mal mať mletý cesnak alebo cesnaková pasta najsilnejšiu chuť a vôňu, zatiaľ čo celé alebo rozdrvené strúčiky budú mať menej silnú chuť.

Fotka od Anna z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#cesnak #cesnaková nátierka #cesnaková omáčka #cesnakový krém #opražený cesnak #pečený cesnak

----------------------------------------------------------