Doma pripravená vyšľahaná šľahačka zo sladkej smotany v miske

Ako správne vyšľahať šľahačku?

Nie je žiadnym tajomstvom, že čerstvá domáca šľahačka chutí oveľa lepšie ako tá v spreji. Ako by mali byť vychladené ingrediencie pri šľahaní šľahačky? Ako dlho sa odporúča šľahačku šľahať? Kedy je optimálne pridať cukor a aký? Čím možno šľahačku ochutiť a ako dlho nám vydrží v chladničke?

Zverejnené:

04. február 2024 (nedeľa) - 15:56 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak si chceme doma pripraviť vlastnú vyšľahanú šľahačku zo smotany, pretože ju uprednostňujeme pred tou zo spreja, tu je niekoľko zaručených tipov. Môžeme ju vyšľahať pomocou stojanového mixéra, elektrického mixéra, alebo ak potrebujeme len malé množstvo, niekedy je jednoduchšie ju jednoducho vyšľahať ručne. Po viacerých skúsenostiach v kuchyni už viacerí z nás vedia, že pri šľahaní šľahačky sa naozaj oplatí riadiť odporúčaniami skúsených cukrárov. Inak môže vzniknúť maslo alebo nedostatočne vyšľahaná šľahačka.

Šľahačka je zvláštna tým, že sa v priebehu niekoľkých minút dokáže zmeniť z pohára tekutej smotany na misku s nadýchanými obláčikmi sladkej chuti. Umožňuje to obsah mliečneho tuku v smotane. Pri šľahaní mlieka sa molekuly tuku začnú spájať a vytvárať vzduchové vrecká, čím sa postupne vytvorí stabilná štruktúra.

Ako dlho trvá šľahanie šľahačky?
Šľahačka je najlepšia hneď po vyšľahaní. Šľahanie trvá asi len päť minút.

Ktoré tipy máme dodržiavať, ak chceme šľahačku správne vyšľahať?
Správna miska - Smotana na šľahanie zdvojnásobí svoj objem a pri šľahaní sa trochu rozstrekuje. Misa musí byť dostatočne veľká na to, aby sa do nej tento nárast zmestil. Miska by mala byť vychladená. 

Chladenie - Ak je smotana príliš teplá, tuk stráca schopnosť stabilizovať sa so vzduchom, ktorý do nej šľaháme. Stále sa bude šľahať, ale nie na požadovaný objem a štruktúru, a pravdepodobne sa rýchlejšie vyprázdni. Ideálne je vložiť misu a metličky ručného mixéra do mrazničky na 20 minút ešte pred začatím šľahania šľahačky. Smotanu na šľahanie uchovávame v chladničke až dovtedy, kým ju nebudeme chcieť vyšľahať.

Rýchlosť šľahania - Ak používame stojanový alebo ručný mixér, treba dávať pozor na rýchlosť. Rýchlosť je potrebné udržiavať medzi strednou a stredne vysokou rýchlosťou. To je zárukou toho, že neprekročíme ideálnu fázu jemného kyprenia a nezačneme šľahať zrnito. Pri šľahačke sa zvyčajne snažíme o "pevné špičky", teda keď šľahačka drží špičky, ale špičky sú mierne zmäknuté. Ak túto hranicu prekročíme, smotana začne byť príliš tuhá a trochu zrnitá. 

Kedy pridať do šľahačky cukor?
Cukor do šľahačky pridávame vtedy, keď smotana zhustne, ale stále sa dá lyžičkou šľahať - tesne pred štádiom jemného vrcholu. Ak ho pridáme príliš skoro, nebude sa nám dobre šľahať. Ak ho pridáme príliš neskoro, cukrový granulát sa nerozpustí správne. Odporúča sa použiť práškový cukor namiesto kryštálového. Jedným z dôvodov je to, že menšie čiastočky sa rýchlejšie rozpúšťajú v kréme. Ak aj napriek všetkému pridáme cukor príliš neskoro, nevadí. Stačí do šľahačky pridať zopár kvapiek tekutej smotany na šľahanie a šľahačku ešte chvíľu prešľahať.

Ako nevyšľahať zo smotany maslo?
Šľahačka sa dokáže v okamihu zmeniť z mäkkých vrcholov na pevné vrcholy a vznikne maslo. Preto sa odporúča šľahať smotanu najprv ručne alebo použiť ručný mixér. Na prípravu šľahačky nikdy nepoužívame stojanový mixér, pretože sa ľahko stane, že sa rozptýlime a od mixéra odídeme. Potom sa ľahko stane, že nám mixér vyšľahá maslo. Tu platí pravidlo, že treba zostať nablízku a sledovať zmeny. Ak je šľahačka už raz prešľahaná, nie je možné ju zachrániť. Bude vyzerať sucho, drobivo a nevábne. Ak sa dostaneme do tohto štádia, jednoducho pokračujeme v šľahaní a urobíme si domáce maslo.

Čím môžeme ochutiť šľahačku?
Extrakt alebo arómu treba pridať počas poslednej minúty šľahania - ak ju pridáme príliš skoro, šľahačka sa trochu znehodnotí.

Šľahačku môžeme ochutiť takmer čímkoľvek:

  • bylinkami alebo korením (napríklad škoricou) - šľahačku je potrebné niekoľko minút jemne zohrievať na sporáku s bylinkami a korením a potom ju pred šľahaním schladiť v chladničke,
  • rumom alebo whisky - len ak budú šľahačku konzumovať dospelí, 
  • tekvicové pyré - pyré dodá šľahačke farbu aj chuť. 
     

Ako dlho vydrží šľahačka?
Šľahačku môžeme pripraviť a uchovávať v chladničke jeden alebo dva dni. Časom sa jej objem zmenší, ale môžeme ju jednoducho znova vyšľahať. Ak sa mám podarí vyšľahať príliš veľa šľahačky, stačí k zrazeným hrudkám pridať kvapku čerstvej, nešľahanej smotany a gumovou stierkou ju zotrieť. Tento postup opakujeme podľa potreby, kým sa zmes nevyrovná.

Fotka od HomeMaker z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáca šľahačka #smotana na šľahanie #šľahačka

----------------------------------------------------------