Šípkový čaj

Ako správne zbierať šípky?

Šípky sa objavujú na ružových kríkoch a v živých plotoch koncom leta a na jeseň. Zvyčajne majú lahodnú ovocnú príchuť a sú doslova "nabité" vitamínom C. Ako hľadať správne plody šípok? Ako správne šípky zbierať a použiť napríklad v šípkovom čaji?

Zverejnené:

19. marec 2023 (nedeľa) - 18:56 od:  Agata Profi Kuchárka

Je tu opäť to "plodné" ročné obdobie plné jesenných prechádzok a živé ploty sa prakticky hemžia ovocím. Väčšina ľudí, ktorí chcú zbierať šťavnaté černice alebo bazu, často prehliadajú jasne červené a výživné šípky. Šípky sú plodom ružového kríka a v lete ich môžeme vidieť ako opuchnutú zelenú časť stonky tesne pod kvetom. Na jeseň sa zväčšujú do krásneho červeného „boku“, ktorý na kríkoch vyzerá naozaj úžasne. Sú tiež chutné sušené a vyrába sa z nich čaj bohatý na vitamín C.

Šípková ruža je ker, na ktorom rastú šípky a nájdeme ju v celej Európe aj Ázii. Najčastejšie rastie na slnečných stráňach, no môžeme ju nájsť aj na okrajoch lesov a poľných cestách. Rastie jednotlivo, ale aj vo väčších skupinách a vytvára husté húštiny. Na vetvách nájdeme tŕne. Jej kvitnutie začína v máji, kedy je ker plný bielych až ružovkastých kvetov. Plody šípkovej ruže nájdeme v rôznych tvaroch, veľkostiach aj farbách (od tmavo-oranžovej až po tmavo-červenú). Plody šípkovej ruže dozrievajú na konci augusta až začiatkom septembra. Avšak najideálnejší čas na zber šípok je až na konci septembra. Šípky by sme nemali zbierať prezreté, lebo tak prichádzajú o značnú časť vitamínu C. Šípky by sme mali zbierať počas slnečných dní, ešte pred nástupom sychravého a vlhkého jesenného počasia, inverzie či mrazov.

Ako zbierať šípky?
Šípky sa objavujú v lete až začiatkom jesene, zvyčajne dozrievajú na jeseň až začiatkom zimy. Keď dozrejú, stmavnú a prechádzajú zo svetlejšej oranžovej alebo ružovej na sýtejšiu červenú alebo červeno-oranžovú farbu. Niektoré odrody ruží môžu byť dokonca fialové alebo čierne. Najlepší čas na zber šípok je po prvom slabšom mráziku, ale skôr, ako ich poškodí tuhý mráz. Bozk mrazu dodá v skutočnosti šípkam sladšiu chuť.

Šípky by sme mali zbierať, keď sú úplne zrelé, ale stále pevné. Na dotyk by mali byť mierne mäkké, no kašovitým, zvrásneným alebo poškodeným šípkam by sme sa pri zbere mali vyhýbať. Počas vegetačného obdobia sa tiež vyhýbame zberu šípok z rastlín, ktoré boli ošetrené pesticídmi alebo inými chemikáliami.

Ak chceme zozbierať šípky, jednoducho ich z rastliny odstrihneme obyčajnými alebo záhradnými nožnicami a stonku odrežeme tesne nad vrcholom bokov. Prácu nám určite uľahčia rukavice odolné voči pichnutiu. Najmä, ak zbierame šípky v obzvlášť tŕnitom ružovom kríku.

Fotka od Pexels z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#sušené ovocie #čaj #bylinky

----------------------------------------------------------