Aloe vera

Ako vyliečiť alebo ukľudniť afty?

Afty v okolí úst síce nie sú najhoršia bolesť, ale dokážu byť veľmi nepríjemné. Najmä, ak si chceme vychutnať obľúbené jedlo či vypiť obľúbený nápoj. Prečo afty vznikajú? Treba afty liečiť? Akými prírodnými prostriedkami môžeme afty upokojiť?

Zverejnené:

09. apríl 2023 (nedeľa) - 12:33 od:  Agata Profi Kuchárka

Afty nie sú síce najväčšia zdravotná katastrofa, ale ak si chceme vychutnať jedlo alebo obľúbený nápoj, zapálená a bolestivá afta nás dokáže nepríjemne prekvapiť. Ako afty vyliečiť pomocou prírodných prostriedkov?  

Prečo afty vznikajú?
Väčšina malých vredov v oblasti úst vyzerá ako okrúhle alebo oválne vredy s bielym alebo žltým stredom a červeným okrajom. Vyvíjajú sa na sliznici líc, pier a jazyka alebo v oblasti ďasien. Vznikajú pôsobením vírusovej infekcie, stresu, hormonálnych výkyvov, potravinových alergií, nedostatku vitamínov alebo minerálov alebo pri poranení úst.

Ako afty liečiť? 
Afty sa zvyčajne samy zahoja do jedného až dvoch týždňov. Existuje však niekoľko voľne predajných liekov (anestetiká a antimikrobiálne ústne vody) a prírodných prostriedkov, ktoré nám pomôžu afty upokojiť a vyliečiť ich rýchlejšie. 

Prírodné prostriedky, ktoré upokojujú afty

Slaná voda
Oplachovanie slanou vodou môže vysušiť vredy a zabrániť ich opuchu. Jednu čajovú lyžičku kuchynskej soli je potrebné zmiešať v pol šálke teplej vody a 15 až 30 sekúnd si tento roztok nanášať okolo úst.

Jablčný ocot
Jablčný ocot je základom viacerých domácich liekov. Dobrú správu máme aj pre tých, ktorí trpia aftami. Antibakteriálne vlastnosti jablčného octu nám môžu pomôcť vyčistiť aj afty. Stačí pripraviť  roztok z 1 dielu jablčného octu a dvoch dielov vody. Do tohto roztoku ponoriť vatový tampón a naniesť si ho na vred. Netreba však zabúdať na to, že jablčný ocot môže pri nadmernom používaní poškodiť aj zubnú sklovinu, preto ho musíme nanášať opatrne.

Aloe vera
Aloe vera má viacero potenciálnych použití v zubnom lekárstve, vrátane zníženia bolesti spôsobenej vredmi a urýchlenia procesu hojenia. Ak chceme využiť liečivé účinky aloe vera, stačí ak nanesieme gél z rastliny priamo na vred alebo začneme piť šťavu z aloe vera.

Náš tip na záver: Ak máme aftu, mali by sme sa vyhýbať citrusovým plodom. Potraviny, ktoré sú horúce, pikantné, citrusové alebo kyslé môžu zintenzívniť našu bolesť a spôsobiť ešte väčší zápal. Namiesto toho je lepšie konzumovať nevýrazné jedlá, ako je špenát, jogurt, losos alebo kel. 

Fotka od Franziska Ingold z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#jablčný ocot #vínny ocot #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------