Rôzne druhy tradičného syra - kravský syr, údená parenica, údené aj neúdené korbáčiky, nite

Ako vyrobiť syrové korbáčiky alebo nite?

Syrové korbáčiky sú tradičné slovenské spletené syrové nite, ktoré sa pripravujú z kravského alebo aj ovčieho syra. Ako sa vyrábajú tradičné syrové korbáčiky? Môžem si tento druh tradičného syra vyrobiť aj sám doma?

Zverejnené:

08. máj 2023 (pondelok) - 11:36 od:  Angelika

Syrové nite alebo korbáčiky (spletené nite) možno pripraviť z kravskej syrovej hrudky. Na niektorých salašoch a farmách sa pripravujú aj zo stopercentnej ovčej hrudky, ale proces ich "ťahania" je oveľa náročnejší. Syr z ovčieho mlieka je oveľa mastnejší a málo plastický. Syrový korbáčik sa teda ľahšie pripravuje z kravskej hrudky. Počas výroby syrových korbáčikov je potrebné pracovať, aby syr neprekysol. 

Produkty z ovčieho syra a mlieka sú vhodné aj pre tých, ktorí majú intoleranciu na laktózu.

Ako sa vyrábajú tradičné syrové korbáčiky?
Korbáčik sa dá vyrobiť len z kravského syra, ovčí je primastný. Syr sa nastrúha a vloží do horúcej vody. Na ťahanie nití treba trošku fortieľa. Syrové vojky padajú do studenej vody. Nite potom putujú na tri minúty do slanej vody. Potom už len šikovne zapletať tisícky korbáčikov.

Na výrobu syrových korbáčikov je najlepšie použiť syr kyslastej chute, ktorý nakrájame asi na 2 cm široké plátky. Do hrnca nalejeme vodu a pomaly ju začneme zohrievať. Medzitým si pripravíme lavór alebo misku so studenou vodou, kam budeme vkladať vyťahané korbáčiky. Túto vodu musíme hojne osoliť.

Do hrnca so zohriatou vodou vložíme pár plátkov syra a počkáme, kým sa nezačne mierne topiť (ako keď pripravujeme vyprážaný syr). Teraz si pripravíme varechu, ktorou začneme syr stláčať a mačkať. Táto fáza je veľmi dôležitá z toho dôvodu, aby sa všetky bublinky vo vode eliminovali. To prispeje k tomu, že syr sa sám začne pekne ťahať. Tu si môžeme pomôcť aj holými rukami, no musíme si dávať pozor, aby sme si ruky veľmi nepopálili. 

Vytiahnuté syrové šnúrky vložíme do pripravenej slanej studenej vody. 

Teraz môžeme zo syrových šnúr zapliesť korbáčiky, vrkoče, urobiť uzlíčky alebo ich len tak nechať ako také špagátiky. 

Hotové syrové výrobky môžeme dochutiť cesnakom, paprikou, korením, petržlenovou či zelerovou vňaťou, ba dokonca aj chilli.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovčí syr #syrové nite #korbáče #syrová hrudka #syr

----------------------------------------------------------