Harmanček

Ako zastaviť krvácanie?

Krvácanie, teda strata krvi z organizmu, orgánov a štruktúr, je v malom rozsahu neškodné. Ako zastaviť krvácanie z reznej rany? Ako zastaviť krvácanie z nosa? Ako zmierniť menštruačné krvácanie?

Zverejnené:

29. december 2022 (štvrtok) - 12:53 od:  Agata Profi Kuchárka

Hlavnou úlohou krvi kolujúcej v cievach je prenos kyslíka po celom organizme. Kyslík je nevyhnutnou súčasťou mozgových buniek, srdca ako aj ostatných buniek, tkanív aj orgánov. Krv okrem kyslíka transportuje aj iné zložky.

Krvácanie, teda strata krvi z organizmu, orgánov a štruktúr, je v malom rozsahu neškodné, no niekedy môže naznačovať aj niečo vážne.

Ako zastaviť krvácanie z reznej rany?
Krvácanie z reznej rany rýchlo zastavíme, ak na ranu položíme vatu namočenú do horúcej vody.

Ako pripraviť roztok na menšie rany?
Menšie rany umyjeme roztokom octanu hlinitého a potrieme jódom.

Ako zastaviť krvácanie z nosa?
Na šiju priložíme uterák namočený v studenej vode alebo v octe, hlavu nezakláňame, krv by nám zbytočne stekala do úst, radšej sa predkloníme nad umývadlo.

Na zastavenie krvácania z nosa pomáha aj popíjanie slanej vody. Ak nám začne tiecť krv z nosa, ideálne je posrkávať studenú slanú vodu.

Ako zmierniť menštruačné krvácanie?
Zázvor má protizápalové vlastnosti. Pomáha znižovať produkciu prostaglandínu, teda hormónu, ktorý sa počas menštruácie vytvára a vedie k odlupovaniu tkaniva. 

Aj dostatočný príjem tekutín môže menštruáciu (kŕče a nadúvanie) nielen zmierniť, ale aj skrátiť. 

Zelenina a ovocie s obsahom vitamínu C, ideálne v kombinácii so šumivým celaskonom tiež eliminujú intenzitu menštruačného krvácania. 

Môžete vyskúšať aj jablčný ocot. Dve polievkové lyžice jablčného octu zmiešame v pohári s vodou a nápoj pijeme tri razy denne počas celého cyklu.

Fotka od Анна Рыжова z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zázvor #jablčný ocot #ocot #vitamíny #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------