Hnedý cukor s celou škoricou

Ako zmäkčiť hnedý cukor?

Už sa vám to niekedy stalo? Siahnete po hnedom cukre v špajzi a zistíte, že sa zmenil na tvrdú hrudku. Nepodliehajte panike. Existuje zopár jednoduchých spôsobov, ako zmäkčiť hnedý cukor: v mikrovlnnej rúre, v rúre, s krajcom chleba či s plátkom jablka. V tomto článku sa dočítate ako presne pri jednotlivých metódach zmäkčovania hnedého cukru postupovať - aj vtedy ak nemáme veľa času.

Zverejnené:

18. február 2024 (nedeľa) - 16:27 od:  Agata Profi Kuchárka

Hnedý cukor tvrdne, keď sa z neho odparuje prirodzená vlhkosť. Ak ho neskladujeme správne, z mäkkého, nadýchaného balíka hnedého cukru sa stane hustá hnedá hrudka, s ktorou by sme mohli rozbiť okno. Stále je bezpečný na konzumáciu, ale nie je možné ho presne odmerať do receptu. Presné váženie hnedého cukru je možné len vtedy, ak je mäkký a zrnitý. Jednou z najfrustrujúcejších vecí pri pečení je, keď sa dostanete do polovice receptu, predhrejete rúru a zistíte, že váš hnedý cukor stuhol ako skala.

Ako zmäkčiť hnedý cukor? 
Rýchle zmäknutie hnedého cukru: vložíme cukor do misky vhodnej do mikrovlnnej rúry a prikryjeme ho vlhkou papierovou utierkou na približne 20 sekúnd. Alebo použijeme kuchynský robot na uvoľnenie hnedého cukru. 

Metóda 24 hodín: 
Ak nás netlačí čas, použijeme metódy plátku chleba alebo jablka. Tie treba vložiť do vzduchotesnej nádoby s hnedým cukrom na 24 hodín.

Metóda "plátku chleba" 
Hoci si táto metóda vyžaduje celých 24 hodín, aby správne fungovala, je to jeden z najlepších spôsobov, ako oživiť hnedý cukor. Všetko, čo potrebujeme, je plátok mäkkého chleba a hrudkovitý hnedý cukor. Stvrdnutý hnedý cukor vložíme do vzduchotesnej nádoby. Kúsok chleba nakrájame a položíme ho plátkom nahor na stvrdnutý cukor. Keď je chlieb spolu s cukrom vnútri, vrchnák pevne zatvoríme a nádobu necháme odstáť aspoň 24 hodín. Vlhkosť v mäkkom chlebe bude pôsobiť na zmäknutie cukru. Na druhý deň budeme mať dokonalý a vlhký hnedý cukor pripravený na všetky naše sladké recepty. Táto metóda funguje aj na svetlý hnedý cukor.

Tip: Počas procesu pohlcovania vlhkosti absorbuje nakrájaný chlieb aj časť melasy. Táto absorpcia môže spôsobiť, že vrchná vrstva cukru bude vyzerať svetlejšie ako zvyšok. Tu sa netreba ničoho obávať - vrchnú vrstvu cukru stačí vyhodiť a zvyšok dávky bude rovnako chutný ako predtým.

Metóda "jablka" 
Podobne ako pri metóde nakrájaného chleba, aj v tomto prípade stačí ku stvrdnutému hnedému cukru pridať niekoľko plátkov jablka do vzduchotesnej nádoby a nechať ho 24 hodín odstáť, aby sa hnedý cukor uvoľnil.

Výhodou použitia plátkov jabĺk oproti chlebu je, že keď jablká dodajú hnedému cukru vlhkosť, prenesú naň aj trochu svojej chuti, čím dodajú cukru ovocnú chuť. Táto metóda sa nám určite výborne osvedčí, ak budeme piecť dobroty, ktoré si budú vyžadovať viac chuti.

Metóda zmäkčovania v mikrovlnnej rúre 
Ak nemáme veľa času a nechceme čakať minimálne 24 hodín, môžeme vyskúšať zmäkčovanie hnedého cukru v mikrovlnnej rúre. Táto metóda nadväzuje na predchádzajúce metódy, ale cukor sa pri nej zvlhčí za oveľa kratší čas. Tvrdý hnedý cukor vložíme do misky alebo nádoby vhodnej do mikrovlnnej rúry a položíme naň navlhčenú papierovú utierku. Potom ho v mikrovlnnej rúre ohrievame približne 20 sekúnd a priebežne ho rozbíjame vidličkou. Vlhkosť z papierovej utierky by mala pomôcť hnedému cukru zmäknúť. V prípade potreby ho zohrievame ďalších 20 sekúnd, ale dávame pozor, aby sa neroztopil.

Metóda zmäkčovania v kuchynskom robote 
Niekedy stačí jedno kolo v kuchynskom robote a hnedý cukor zmäkne za pár sekúnd. Hrudkovitý hnedý cukor vložíme do kuchynského robota alebo mixéra a začneme mixovať. Začíname v nízkych sekundových intervaloch a dávame pozor na to, aby hnedý cukor nebol tvrdý až príliš, lebo by nám mohol poškodil náš kuchynský robot či mixér. Pri správnom postupe je to najrýchlejší spôsob, ako zmäkčiť hnedý cukor. 

Fotka od Mareefe

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#hnedý cukor #cukor

----------------------------------------------------------