Dieťa s mamkou

Ako zmierniť koliku u novorodencov?

Ak ste čerství rodičia, často bojujete s bezsennými nocami, ktoré spôsobuje usedavý krik a plač vášho práve narodeného bábätka. Koliky nepostihujú iba novorodencov, ale môžu bábätká potrápiť dosť dlhé obdobie. Aký je rozdiel medzi normálnym a kolikovým plačom? Čo je kolika, čo ju spôsobuje a ako môžeme utíšiť naše dieťatko, ak má koliku? Na tieto ako aj podobné otázky dostanete odpovede v nasledovnom článku.

Zverejnené:

30. máj 2023 (utorok) - 16:58 od:  Agata Profi Kuchárka

Takmer každé dieťa má už od 2. týždňa niekedy počas dňa bezdôvodne nepríjemné obdobie. Niekedy sa však bežné podráždenie dieťaťa zmení na dlhšie obdobie plaču, ktoré trvá a nedá sa utíšiť. Tieto fázy plaču môžu znamenať, že dieťa má koliku. V tomto článku sa dozviete, čo je kolika, čo ju môže spôsobovať, a ako sa môžete pokúsiť utíšiť svoje dieťatko, ak má koliku.

Aký je rozdiel medzi normálnym a kolikovým plačom?
Bábätko plače, ak je hladné, unavené, alebo ak má mokrú plienku. Ak ho nakŕmime, pohladíme alebo mu vymeníme plienku, malo by prestať plakať. Ak pokračuje v plači aj po tom, ako sme skontrolovali plienku, nakŕmili ho a utíšili, môže mať koliku. Pri normálnom plači dieťa reaguje na upokojujúce opatrenia a nakoniec prestane plakať. Pri kolike dieťa vytrvalo plače a zdá sa, že sa nedá utíšiť.

Čo je kolika?
Kolika je stav, keď zdravé dieťa plače viac ako tri hodiny denne, viac ako tri dni v týždni, tri alebo viac týždňov a je ťažké ho utíšiť alebo utešiť. Pri kolike sa záchvaty plaču zvyčajne zintenzívňujú a trvajú počas celého dňa. Môžu sa zhoršiť večer, zvyčajne medzi 18. hodinou a polnocou.

Aké sú príznaky koliky?
Dieťa s kolikou trpí zvyčajne nasledovnými symptómami:

  • Neutíšiteľný plač
  • Krik
  • Rozťahovanie alebo vyťahovanie nožičiek na bruško
  • Plyny
  • Zväčšené alebo nafúknuté brucho
  • Prehnutý chrbát
  • Zovreté päste
  • Začervenaná tvár po dlhom plači

Ako zmierniť a liečiť koliku?

Dieťa by sme nemali prekrmovať. Môže mu to spôsobiť nepríjemné pocity. Najlepšie je počkať približne dve až dve a pol hodiny medzi kŕmeniami.

Sledujme, čo jeme. Ak mamičky dieťa dojčia, mali by zo svojho jedálnička vylúčiť kofeín, cibuľu, kapustu a iné potenciálne dráždivé potraviny.

Zmeňme druh mlieka. Ak kŕmime svoje dieťa umelým mliekom, môžeme sa poradiť s jeho lekárom, či by sme nemohli vyskúšať hydrolyzované (hypoalergénne) umelé mlieko pre prípad, že by kolika mohla byť dôsledkom alergie na niečo v umelom mlieku.

Hojdajme dieťa, prechádzajme sa s ním alebo si ho priviňme na hruď. Dieťa môžeme hojdať v náručí alebo v hojdacom kresle. Dieťa môžeme dať aj do hojdačky alebo sa s ním môžeme prechádzať v kočíku alebo v nosiči. Môžeme ho držať na hrudi alebo skúsiť jazdu autom. Tieto pohyby a blízky kontakt môžu byť pre dieťatko upokojujúce.

Skúsme dieťa nechať častejšie odgrgávať. Nečakajme s odgrgnutím až na koniec kŕmenia, ale nechajme dieťa odgrgávať počas celého kŕmenia, aj keď si myslíme, že dieťa odgrgnutie nepotrebuje. Ak napríklad kŕmime dieťa z fľaše, môžeme ho nechať odgrgnúť každých 6 - 8 napití mlieka, a ak dieťa dojčíme, môžeme ho nechať odgrgnúť, keď prechádza z jedného prsníka na druhý.

Ponúknime dieťaťu cumlík. Cucanie cumlíka mu môže pomôcť upokojiť sa. Nikdy by sme nemali dávať dieťaťu cumlík, ktorý je naplnený alebo namočený v mede. Je to čiastočne preto, že cukor v mede nie je pre zdravie bábätka najlepší, ale aj preto, že pre deti mladšie ako 12 mesiacov nie je med zdravý a z hľadiska možnej alergie bezpečný.

Ďalšími možnosťami je masírovať dieťaťu chrbátik, zapnúť mu niečo, čo bude vydávať biely šum (ventilátor, sušička), dopriať mu teplý kúpeľ alebo mu pustiť jemnú hudbu či sa s ním rozprávať.

Fotka od PublicDomainPictures z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#med #čerstvé mlieko #plnotučné mlieko #kvasená kapusta #kyslá kapusta #cibuľa #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------