Kostihoj lekársky

Ako zmierniť zápal kože?

Obyčajné vyrážky, známe aj pod pojmom dermatitída, možno charakterizovať ako zápal kože. Dermatitídu môžu spôsobovať chemické látky, mydlá, čistiace prostriedky, ale aj farbivá či iné chemikálie. Ako sa správne starať o zapálenú pokožku?

Zverejnené:

02. február 2023 (štvrtok) - 14:09 od:  Agata Profi Kuchárka

Obyčajné vyrážky, známe aj pod pojmom dermatitída, možno charakterizovať ako zápal kože. Dermatitídu spôsobujú chemické látky (v elastických, latexových a gumových výrobkoch), mydlá a čistiace prostriedky, farbivá a iné chemikálie v oblečení či jedovatý brečtan.

Seboroická dermatitída je vyrážka, ktorá sa objavuje v podobe škvŕn začervenania a šupinatenia okolo obočia, očných viečok, úst, nosa, trupu a za ušami. Ak sa vyskytuje na pokožke hlavy, nazýva sa lupinami u dospelých a kolískou u dojčiat.

Vek, stres, únava, extrémy počasia, mastná pokožka a krémy na báze alkoholu tento zápalový proces ešte zhoršujú.

Medzi ďalšie časté príčiny vyrážky patria:

Ekzém (atopická dermatitída) - zvykne sa vyskytovať u ľudí s alergiami alebo astmou. Vyrážka je zvyčajne červená, svrbiaca a šupinatá.

Psoriáza - zvykne sa vyskytovať ako červené, šupinaté škvrny na kĺboch a pozdĺž pokožky hlavy. Niekedy je svrbivá. Postihnuté môžu byť aj nechty na rukách.

Impetigo - táto infekcia je bežná u detí a spôsobujú ju baktérie, ktoré žijú vo vrchných vrstvách kože. Prejavuje sa ako červené rany, ktoré sa zmenia na pľuzgiere, vytečú a potom sa na nich vytvorí medová kôra.

Pásový opar - bolestivé ochorenie kože s pľuzgiermi spôsobené rovnakým vírusom ako ovčie kiahne. Vírus môže vo vašom tele spať mnoho rokov a znovu sa objaviť ako pásový opar. Zvyčajne postihuje len jednu stranu tela.

Detské choroby, ako sú ovčie kiahne, osýpky, ružienka, choroba rúk, nôh a úst, piata choroba a šarlach.

Lieky a uštipnutie alebo bodnutie hmyzom.

Ako sa starať o zapálenú pokožku?
Väčšina jednoduchých vyrážok sa zlepší jemnou starostlivosťou o pokožku a vyhýbaním sa dráždivým látkam. Je potrebné vyhýbať sa drhnutiu pokožky. Odporúča sa používať jemné čistiace prostriedky. Vyhýbame sa nanášaniu kozmetických krémov alebo mastí priamo na vyrážku. Na čistenie používame teplú (nie horúcu) vodu. Pokožku jemne osušíme, netrieme. Postihnutú oblasť necháme čo najviac na vzduchu.

Zápaly kože

Pasta I.
Budeme potrebovať: kamilky, šalviu, borievkové bobule, pomletú mätu piepornú, vodu, 3 kvapky alkoholu a rybí tuk. 

Bylinky a bobule premiešame s vodou, alkoholom a rybím tukom. Zmes má mať formu pasty. Túto potom nanesieme na pokožku a necháme 10 minút účinkovať.

Pasta II.
Budeme potrebovať: 1 lyžicu chrenu, zemiaky, kostihoj, 1 dl vody.

Chren namočíme na noc do 1 dl vody. Do scedenej vody primiešame pretlačené zemiaky a túto zmes nanesieme na 10 minút na pokožku v mieste zápalu.

Fotka od WikimediaImages z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chren #zemiaky #mäta #alkohol #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------