Koláče, zákusky, sladké dezerty

Aký je roziel medzi koláčom a zákuskom?

Koláč a zákusok sú dva typy dezertov, ktoré sa často konzumujú po jedle alebo ako sladká pochúťka. Hoci môžu byť v niektorých aspektoch podobné, existujú aj určité rozdiely. Obvykle sa tieto sladké dezerty podávajú počas rôznych rodinných osláv a spoločenských akcií, ale mnohí z nás si svoj obľúbený koláčik radi doprajú aj počas bežného dňa.

Zverejnené:

15. marec 2023 (streda) - 12:35 od:  boanergee

V závislosti na regióne alebo krajine môžu byť koláče a zákusky definované odlišne, ale všeobecne platí pravidlo, že koláče tvorí väčšie množstvo cesta a zákusky majú viac vrstiev plnky.

Koláče
Koláč je obvykle väčší a môže byť podávaný ako dezert alebo ako súčasť raňajok alebo desiaty. Jeho základom je cesto, ktoré môže byť kysnuté alebo nekysnuté, plnené alebo neplnené a môže mať rôzne druhy náplní, ako napríklad ovocie, krém alebo syr. Koláč môže byť aj posypaný cukrom, korením, orechmi alebo inými ingredienciami. Koláč sa obvykle pečie v pekáči a rozreže na kúsky.

K najznámejším a najobľúbenejším koláčom na Slovensku patria:

  1. Buchty - sladké buchty plnené napríklad lekvárom, tvarohom alebo makom.
  2. Trdelník - tradičný slovenský koláč, pečený natretý bielkom a obalený v orechovej zmesi.
  3. Čušky - tradičný slovenský koláč z kysnutého cesta a plní sa nivou alebo tvarohom.
  4. Rôzne druhy závinov - makový, orechový, jablkový, tvarohový...

V závislosti na krajine, tradíciách a ingredienciách poznáme mnoho ďalších koláčov, ako napríklad:

  1. Dobos torta - maďarský koláč s vrstvami plnky a čokoládovými krémami.
  2. Francúzsky koláč - krehký koláč s ovocím, plnkou a ozdobený ovocím alebo mandľami.
  3. Pecanový koláč - koláč s plnkou z vlašských orechov a karamelu.
  4. Sacher torte - rakúsky koláč s čokoládovou plnkou a čokoládovou polevou.

Zákusky
Zákusok je zvyčajne menší ako koláč a je často podávaný ako dezert počas špeciálnych príležitostí, ako sú narodeniny, svadby alebo sviatky. Zákusok sa skladá z jednej alebo viacerých vrstiev plnky, ktoré sú medzi dvoma vrstvami cesta alebo piškót. 

Najčastejšou plnkou v zákuskoch sú krémy, či už čokoládové, smotanové, vanilkové alebo ovocné a rôzne iné. Zákusok môže byť ozdobený šľahačkou, ovocím, strúhanou čokoládou a rôznymi ďalšími ingredienciami. Zákusky sa najčastejšie pripravujú ručne a vyžadujú si určitú zručnosť pri ich príprave.

Na čo dávať pozor
Koláče aj zákusky sú určite neoddeliteľnou súčasťou slovenskej gastronómie. Často sa konzumujú spolu s kávou, čajom alebo inými kalorickými nápojmi, ktoré tiež obsahujú cukor. A aj keď sa hovorieva, že "život si treba občas osladiť ", rovnako ako pri všetkom, aj tu platí stará múdrosť, že "všetko si treba užívať s mierou".

Nadmerná konzumácia cukrov totiž môže viesť k hromadeniu tuku v našom tele, čo môže zvyšovať riziko vzniku mnohých zdravotných problémov, ako sú kardiovaskulárne choroby, cukrovka, vysoký krvný tlak a iné.

Fotka od Дарья Яковлева z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#koláč #zákusok #vianočné koláče #čokoládový koláč #dezert

----------------------------------------------------------