Banánová šupka

Banánová šupka - Najčastejšie otázky a odpovede

Väčšina ľudí pozná sladkú a ovocnú dužinu banánu, ale len málokto sa odváži ochutnať šupku. Hoci pri pomyslení na konzumáciu banánovej šupky nám možno behá mráz po chrbte, banánová šupka je bežnou zložkou v mnohých kuchyniach na celom svete. V tomto článku sa bližšie pozrieme na výhody a nevýhody konzumácie banánovej šupky, ako využiť banánovú šupku nielen v kuchyni a ako s ňou pripraviť marinované mäso, lievance či banánovú zmrzlinu.

Zverejnené:

31. august 2023 (štvrtok) - 12:33 od:  Agata Profi Kuchárka

Banánová šupka je vonkajšia vrstva banánu, ktorá sa odlupuje, keď sa banán konzumuje. Obsahuje ovocnú dužinu a šupku, ktorá ju chráni, a ktorá sa zvyčajne vyhadzuje.  

Aké sú výhody banánovej šupky?
Šupka banánu tvorí približne 35 % zrelého plodu a často sa skôr vyhadzuje, ako konzumuje. Konzumácia šupky je však skvelý spôsob, ako znížiť množstvo potravinového odpadu a zároveň do svojho jedálnička pridať ďalšie vitamíny a minerály. Banánové šupky sú totiž nielen jedlé, ale aj bohaté na niekoľko kľúčových živín vrátane draslíka, vlákniny, polynenasýtených tukov a esenciálnych aminokyselín. Banánová šupka obsahuje aj vlákninu, ktorá podporuje pravidelné vyprázdňovanie, stabilizuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje zdravie srdca. Draslík pomáha regulovať krvný tlak, chráni pred úbytkom kostnej hmoty a znižuje riziko vzniku obličkových kameňov.

Aké sú nevýhody konzumácie banánovej šupky?
Pri výrobe banánov sa často používajú pesticídy, ktoré môžu byť pre náš organizmus škodlivé. Ak je to možné, vyberáme si banány z ekologického poľnohospodárstva a pred konzumáciou ich dôkladne umyjeme, aby sme minimalizovali riziko vystavenia pesticídmi.

Ako jesť banánové šupky?
Ak chceme konzumovať banány aj s banánovou šupkou, mali by sme si vyberať veľmi zrelé banány, pretože šupky týchto banánov sú často sladšie a tenšie. Ak chceme banán pripraviť, jednoducho odstránime stopku a šupku dôkladne umyjeme. Potom pridáme nakrájanú šupku spolu s banánom do mixéra a rozmixovaný banán so šupkou pridáme do svojho obľúbeného smoothie, banánovej zmrzliny alebo do banánového chleba.

Môžeme vyskúšať aj pečenie, varenie alebo vyprážanie šupiek, ktoré pomáha zmäkčiť ich štruktúru, vďaka čomu sa budú jednoduchšie konzumovať.

Varené banánové šupky sú skvelou náhradou slaniny alebo bravčového mäsa v bezmäsitých receptoch. Banánové šupky možno dokonca pridať do miešaných jedál, kari a sendvičov, aby sme zvýšili ich výživovú hodnotu. Opečené banánové šupky možno použiť na prípravu lievancov.

Ako zlepšiť chuť banánovej šupky?
Mnohým ľuďom banánová šupka nechutí kvôli horkej chuti a tvrdej štruktúre. V tomto prípade môže výber zrelých banánov a ich dôkladné varenie pomôcť zlepšiť ich chuť a štruktúru. Tak budú chutiť oveľa lepšie.

Kde okrem kuchyne ešte možno využiť banánové šupky?
Banánové šupky možno použiť na bielenie zubov, namiesto krému na topánky, na elimináciu pupienkov, svrbenia a vyrážok na koži či ako hnojivo na rastliny.

Ako dokáže banánová šupka zmäkčiť mäso?
Šupky pôsobia ako zmäkčovadlo mäsa. Stačí, ak ich pridáme, keď budeme mäso marinovať (ideálne je nechať mäso marinovať minimálne pol hodiny). Banánové šupky dodajú mäsu potrebnú vlhkosť. Tak zostane mäso počas pečenia šťavnaté a jemné.

Fotka od Andrew z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#banán #banánová torta #banánové cesto #banánové muffiny #banánový chlieb #banánový kokteil #banánový nápoj #banány #banány v čokoláde #zvyšky

----------------------------------------------------------