Bryndza

Bryndza - najčastejšie otázky a odpovede

Bryndza je biely roztierateľný zrejúci syr vyrobený mletím ovčieho syra alebo zmesi ovčieho a kravského hrudkovitého syra. Prečo je májová bryndza najlepšia? Ako sa vyrába bryndza? Aký je rozdiel medzi pasterizovanou a nepasterizovanou bryndzou? Obsahuje bryndza laktózu alebo je bezlaktózová?

Zverejnené:

25. február 2023 (sobota) - 10:41 od:  Agata Profi Kuchárka

Slovenská bryndza je biely roztierateľný zrejúci syr vyrobený mletím ovčieho syra alebo zmesi ovčieho a kravského hrudkovitého syra. Podiel ovčieho syra by mal byť v sušine vyšší ako 50 %.

Prečo je májová bryndza najlepšia?
Bryndza je slaný ovčí syr. Chuť a vôňa bryndze závisí od toho, kde sa ovečky pásli. A keďže zvyčajne v máji začína všetko pučať a kvitnúť, najkvalitnejšia je práve májová bryndza. 

Ako sa vyrába bryndza? 
Na Slovensku platí určitý potravinový kódex, ktorý kategorizuje bryndzu na typický slovenský bryndzový výrobok pod podmienkou zachovania sušiny v minimálnom pomere päťdesiat percent ovčieho syra.

Do ovčieho mlieka sa pridá syridlo (prírodné alebo chemické syridlo). Keď zmes preschne, vytvorí sa ovčí syr, ktorý sa triedi, umýva a nechá zrieť pri teplote okolo dvadsať stupňov. Potom sa na syre vytvorí kôra. Tá sa neskôr odstráni, syr sa vyžmýka, rozdrví a posolí. A bryndza je hotová.

Aký je rozdiel medzi pasterizovanou a nepasterizovanou bryndzou?
Pasterizáciou sa odstraňujú nebezpečné baktérie, ktoré by mohli spôsobiť salmonelózu, či iné ochorenia. Pasterizácia je tepelná úprava, ktorá sa vykonáva krátkym zvýšením teploty, kedy sa bryndza sterilizuje.

Pre ľudí je určite bezpečnejšie konzumovať pasterizovanú bryndzu, no nepasterizovaná bryndza obsahuje množstvo probiotík, ktoré sa pasterizáciou znehodnotia. Ak sa však bojíte rizika infikovania napríklad baktériou salmonely, kupujte radšej pasterizovanú bryndzu. Ak patríte k tehotným ženám, tiež dávajte prednosť len pasterizovanej bryndzi, a nie tej z rôznych salašov a jarmočných stánkov. Nežiaduce baktérie by mohli zbytočne skomplikovať tehotenstvo.

Obsahuje bryndza laktózu? Je bryndza bezlaktózová?
Bryndza obsahuje laktózu iba v minimálnom množstve. Preto je vhodná aj pre ľudí s intoleranciou laktózy. Laktóza sa z bryndze vytratí počas jej zrenia, pri fermentácii, a premení na kyselinu. Takmer každá bryndza je bezlaktózová. Fermentácia zničí značnú časť laktózy, no nie úplne všetku. Obsah laktózy v bryndzi je preto úplne minimálny. Bryndza je preto vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia intoleranciou na laktózu.

Čo obsahuje bryndza?
V sto gramoch bryndze nájdeme iba 2 gramy sacharidov, 21 gramov bielkovín a 25 gramov tuku. Jej energetická hodnota je 317 kcal. Bryndza je syr s vysokým obsahom bielkovín aj tukov.

Fotka od Andrea z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovčí syr #bryndza #bryndzová nátierka #bryndzové halušky #halušky s bryndzou #syridlo #slovenská kuchyňa

----------------------------------------------------------