Bylinkové maslo

Bylinkové maslo - gastro-tipy a triky

Bylinkové maslo je druh masla, ktoré je obohatené o rôzne druhy čerstvých alebo sušených bylín a aromatických prísad. Bylinkové maslo je obľúbeným spôsobom, ako pridať chuť a arómu do rôznych jedál. Často sa používa pri príprave steakov, kuracieho mäsa, rýb, zemiakových placiek, cesnakového chleba alebo zeleninových pokrmov. Ktoré maslo by sa malo použiť pri príprave bylinkového masla? Ako bylinkové maslo skladovať? Je bylinkové maslo to isté ako zložené maslo?

Zverejnené:

13. september 2023 (streda) - 10:08 od:  Agata Profi Kuchárka

Niekedy je to špeciálne korenie, ktoré robí jedlo jedlom. Bylinkové maslo je fantastickým trikom na zvýraznenie chutí iných potravín. Existuje bylinkové maslo na grilovanie steakov, na morčacie a kuracie mäso a na ryby. Môže sa použiť na kukuričný klas, na zeleninu, pri príprave cesnakového chleba alebo aj na zemiakovú kašu.

Domáce bylinkové maslo sa ľahko pripravuje. Stačí ho naliať do formy na maslo alebo do plytkej misky, prípadne stočiť do tvaru polena a podávať nakrájané na plátky.

Je bylinkové maslo to isté ako zložené maslo?
Bylinkové maslo, známe aj ako "zložené maslo", je maslo zmiešané s čerstvými alebo sušenými bylinkami. Zvyčajne sa formuje do tvaru polena. Chladí sa, kým nie je pevné a krája sa na plátky, ktoré sa podávajú na jedlá.

Ktoré maslo mám použiť na prípravu bylinkového masla – nesolené alebo solené?
Pri výrobe domáceho bylinkového masla alebo zloženého masla sa môže použiť buď nesolené alebo aj solené maslo. Pri niektorých jedlách, ako sú napríklad steaky, je vhodné pridať do nesoleného masla trochu soli alebo použiť obyčajné maslo.

Aké bylinky mám použiť pri príprave bylinkového masla?
Na dochutenie masla môžeme použiť sušené aj čerstvé bylinky. Ak používame čerstvé bylinky, pred nasekaním ich dôkladne opláchneme a necháme ich niekoľko hodín schnúť na vzduchu. Namiesto sekania nožom môžeme na strihanie byliniek použiť ostré kuchynské nožnice.

Šifonáda je termín označujúci spôsob krájania alebo drvenia, ktorý sa vykonáva vrstvením bylinkových listov, ich zrolovaním a následným krájaním. Vznikajú tak dlhé pramene byliniek, ktoré dodajú bylinkovému maslu „elegantný vzhľad“.

Ako dlho vydrží bylinkové maslo v chladničke?
Bylinkové maslá možno skladovať v chladničke niekoľko dní, najlepšie v uzavretej nádobe.

Môžeme bylinkové maslo zmraziť?
Áno, bylinkové maslo sa môže zamraziť na dva mesiace. V prípade zmrazenia necháme bylinkové maslo pred použitím rozmraziť.

Ak chceme zamraziť viaceré kusy bylinkového masla, položíme ich na rovný povrch do mrazničky. Keď je maslo vo forme dobre zmrazené, preložíme formy do plastového vrecka na mrazenie.

Fotka od -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#maslo #bylinkové maslo #nátierkové maslo

----------------------------------------------------------