Doner kebab

Čo je kebab?

Kebab je druh jedla, ktorého základom sú mäsové kúsky alebo mleté mäso, ktoré sú zvyčajne pražené na špíze a grilované alebo pečené. Toto jedlo sa považuje za tradičnú pochutinu v rôznych kuchyniach a kultúrach po celom svete, najmä v regiónoch ako Blízky východ, Stredná Ázia, Balkán, Turecko, Grécko a mnohých ďalších.

Zverejnené:

15. september 2023 (piatok) - 14:22 od:  Agata Profi Kuchárka

Kebab je pokrm blízkovýchodného alebo stredoázijského pôvodu. Je zvyčajne kombináciou malých kúskov mäsa, ako je jahňacie alebo hovädzie mäso, so zeleninou na špajdli, ktoré sa potom grilujú.

Mäso na kebab sa zvyčajne odrezáva od kosti na kocky, hoci obľúbená je aj kafta (mleté mäso a orechy s korením, ktoré sa formujú do mäsových guľôčok). Mäso sa zvyčajne marinuje v olivovom oleji a citrónovej šťave, pričom sa pridávajú rôzne druhy korenia, od pomerne jemných, ako je cesnak, až po štipľavú papriku a údenú papriku. Medzi typickú zeleninu patrí baklažán, paradajky, zemiaky a cibuľa. Mäso a zelenina sa striedajú po dĺžke špízu a potom sa položia na vrchol grilu na drevené uhlie a grilujú sa. Použitie dreveného uhlia je ekonomickým riešením veľkého nedostatku palivového dreva na Blízkom východe a len zriedkavo sa tu kebab pripravuje priamo na dreve.

Existuje niekoľko variantov kebabu, pričom najznámejšími sú:
Shish Kebab: Shish kebab je jedným z najznámejších druhov kebabu. Jeho základom sú kúsky mäsa (často hovädzieho, kuracieho alebo jahňacieho), ktoré sú namáčané v marináde z oleja, bylín a korenia. Mäso sa potom navlieka na špízy a griluje sa, často spolu so zeleninou.

Doner Kebab: Döner kebab je obľúbeným rýchlym jedlom, ktorého základom je mleté mäso (často hovädzie alebo kuracie), ktoré sa tvaruje do valčeka a pečie sa na vertikálnom grile. Doner kebab sa často podáva ako plátok do chleba pita, spolu s omáčkami a zeleninou.

Adana Kebab: Tento kebab pochádza z Turecka a je vyrobený z mletého jahňacieho mäsa, ktoré je zmiešané s korením a grilované na špíze. Je známy svojou pikantnou chuťou.

Souvlaki: Souvlaki je grécky druh kebabu, ktorý pozostáva z kúskov mäsa (často hovädzieho alebo kuracieho), marinovaných v oleji, citrónovej šťave a bylinách, a potom grilovaných na špíze. Často sa podáva s chlebom pita a omáčkou tzatziky.

Kofta Kebab: Tento kebab je vyrobený z mletého mäsa (často hovädzieho, kuracieho alebo jahňacieho), ktoré je zmiešané s cibuľou, korením a bylinkami, a potom tvarované do valčekov alebo guľôčok a grilované.

Kebab sa často podáva s rôznymi prílohami, ako sú ryža, zelenina, pita chlieb, hummus, tzatziki, omáčky a ďalšie. Jeho chuť a príprava sa môžu líšiť v závislosti od kultúry a miesta, kde je pripravený, a predstavuje obľúbenú súčasť jedálnička v mnohých kuchyniach na celom svete.

Fotka od Mariya z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáci kebab #kebab #mäso na kebab #zeleninový kebab #tzatziky #pita #pita chlieb

----------------------------------------------------------