Studená polievka Okroška s kuracím mäsom

Čo je Okroška?

Okroshka je tradičný ruský studený polievkový pokrm, ktorý sa obvykle konzumuje v teplých letných mesiacoch. Táto polievka je veľmi osviežujúca a má výraznú chuť. Okroshka je známa svojou jedinečnou kombináciou chutí a textúr, a jej základom je kvas alebo kefír (mliečny kyslomliečny nápoj).

Zverejnené:

15. september 2023 (piatok) - 12:15 od:  Agata Profi Kuchárka

Každé leto nám prináša čerstvú zeleninu. Okroška je studená ruská polievka, ktorú možno pripraviť z akejkoľvek dostupnej chrumkavej letnej zeleniny, byliniek a vajec. Všetko sa podáva s maslovým krémom alebo kefírom a citrónovou šťavou.  Je to perfektné jedlo na obed počas horúceho dňa.

Táto polievka je veľmi sýta vďaka množstvu zeleniny, krémová vďaka vajíčkam a kyslej smotane. Ak máte radi kyslé a osviežujúce polievky, mali by ste ju vyskúšať.

Okroška môže byť buď len zeleninová, alebo rybacia či mäsová. Ideálne je, ak môžeme Okrošku pripraviť trochu skôr a nechať ju v chladničke oddychovať aspoň 3-4 hodiny pred podávaním.

Ktoré prísady by mala Okroška obsahovať? 
Kvas alebo kefír: Tradične sa okroshka pripravuje s kvasom, ktorý je fermentovaným nápojom vyrobeným z chlebového cesta a vody. Kvas dodáva Okroške charakteristickú osviežujúcu kyslosť. Moderné varianty Okrošky často obsahujú kefír alebo jogurt, čo tiež nahrádza v polievke mliečnu chuť a krémovú textúru.

Zelenina: Okroška obsahuje rôzne druhy zeleniny, ako sú nakrájané uhorky, zemiaky, jarná cibuľka, reďkovky a kôpor. Tieto zeleniny pridávajú chrumkavosť a čerstvú chuť.

Mäso: Niektoré varianty Okrošky obsahujú mäsové prísady, ako sú varené mäso (často hovädzie alebo kuracie) alebo klobásy. Mäso je nakrájané na malé kúsky.

Vajíčka: Vajíčka sa pridávajú do Okrošky vo forme nastrúhaných vajec alebo vajíčok nakrájaných na malé kúsky.

Korenie a bylinky: Okroshka môže obsahovať korenie, ako je soľ, čierne korenie a horčica, aby sa v polievke zvýraznila chuť. Niektoré verzie môžu obsahovať aj petržlenovú vňať alebo citrónovú kôru.

Mliečne výrobky: Ak sa použije kefír alebo jogurt, pridávajú sa k nim pre zjemnenie chute a textúry aj ďalšie mliečne výrobky.

Okroška sa podáva studená a je skvelým spôsobom, ako sa ochladiť v horúcom letnom počasí. Je to tradičný ruský pokrm, ktorý je obľúbený pre svoju výraznú chuť a osviežujúci charakter.

Fotka od Christo Anestev z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#studená polievka #polievka #Rusko

----------------------------------------------------------