Pad Thai

Čo je pad Thai?

Pad Thai je tradičné thajské jedlo, ktoré je považované za národné jedlo Thajska. Obsahuje pražené ryžové rezance, ku ktorým sa pridávajú prísady ako kúsky kreviet, kuracie mäso alebo tofu, vajíčka, nasekaný cesnak, koreniny a bylinky, ako napríklad koriander a zelená cibuľka. Často sa tiež pridávajú fazuľky, kôpor, šalotka a surové výhonky. Jedlo je dochutené pikantnou omáčkou, ktorá je kombináciou sladkej, slanej a kyslej chuti.

Zverejnené:

29. jún 2023 (štvrtok) - 08:08 od:  Agata Profi Kuchárka

Čo je pad Thai? Obľúbené jedlo, ktorého názov znamená „thajské miešané jedlo“. Pad Thai je miešané jedlo z ryžových rezancov, vajec, tofu a mäsa so sladkokyslou a mierne pikantnou omáčkou s arašidmi, čerstvou zeleninou a koriandrom, ktoré sa niekedy podávajú ako príloha. Omáčka Pad Thai často obsahuje sušené krevety a rybiu omáčku. Na prvý pohľad vám možno pad thai nebude pripadať ako niečo, čo je pre vás príjemné, ale konečný výsledok naozaj stojí za to.

Pad Thai vznikol v Thajsku v polovici 20. storočia a obsahoval prvky a postupy prevzaté z čínskej kuchyne. Okolo druhej svetovej vojny bol vyhlásený za thajské národné jedlo a jeho popularita rýchlo rástla. Dnes je pad Thai možno populárnejší ako kedykoľvek predtým, a to ako bežné pouličné jedlo v rodnej krajine ako aj v thajských reštauráciách po celom svete.

Aké rezance sa pridávajú do pad Thai?
Existuje mnoho rôznych interpretácií pad Thai, ale všetky majú spoločné ryžové rezance. Ryžové rezance sa vyrábajú z ryžovej múky, vody a soli a sú ideálne na nasiaknutie intenzívnych chutí pad Thai. V ázijskej kuchyni sa používa niekoľko druhov ryžových rezancov, ale tvar, ktorý sa najčastejšie používa na prípravu pad Thai, sa nazýva ryžová tyčinka alebo pad Thai rezance, a podobá sa na fettuccine.

Čo obsahuje omáčka pad Thai?
Omáčka Pad Thai zvyčajne obsahuje určitú kombináciu:

  • chilli a cesnakovej omáčky
  • tamarindovej pasty alebo limetkovej šťavy
  • palmového alebo trstinového cukru
  • rybej omáčky a/alebo sušených kreviet
  • cesnaku alebo šalotky

Zriedkavejšie obsahuje vývar a paradajkovú omáčku alebo kečup.

Čili cesnaková omáčka: Je to jasne červené pyré z chilli a cesnaku, ktoré musí pad Thai nevyhnutne obsahovať. Je to ázijské "Tabasco".

Tamarindová pasta alebo limetková šťava: Tamarind je základom thajskej kuchyne a dodáva jedlu kyslý nádych s pikantnou chuťou sušeného ovocia, ktorá trochu pripomína hrozienka a citrón. Snažíme sa zohnať čistý tamarindový koncentrát alebo pastu (ale pozor: tmavé, sirupovité pasty sú v skutočnosti oveľa silnejšie ako tamarindový koncentrát a musia sa riediť vodou). Alebo koncentrát nahradíme limetkovou šťavou.

Sušené krevety a rybia omáčka: Rybia omáčka sa vyrába z fermentovaných sardel. Je to aromatická riedka hnedá omáčka, ktorá sa používa ako korenie. Pri správnom použití by sme nemali cítiť žiadnu rybiu chuť.

Paradajka nie je tradičnou zložkou pad Thai, ale často sa objavuje v amerických receptoch.

Je pad Thai vegetariánsky pokrm?
Pad Thai zvyčajne nie je vegetariánsky. Najtradičnejšou bielkovinou, ktorá sa používa v pad Thai, sú krevety, ale obľúbenými možnosťami sú aj bravčové, kuracie a hovädzie mäso. Na prípravu omáčky sa používa rybia omáčka a/alebo sušené krevety. Vajíčka a tofu sú zvyčajne súčasťou základného miešaného pokrmu.

Fotka od Chris Tweten z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chilli #cesnak #krevety #ryžové rezance #thajská kuchyňa

----------------------------------------------------------