Steak

Čo je uruguajský steak (Churrasco)?

Uruguajský steak, známy aj ako "Churrasco", je delikátny a kvalitný kus uruguajskej hovädziny, ktorý je populárny v celej krajine. Prílohou k churrascu je chimichurri omáčka pozostávajúca z byliniek, korenín, cesnaku, octu a oleja. Možno pripraviť uruguajský steak formou well done, medium-well, medium, medium rare, rare či blue?

Zverejnené:

30. júl 2023 (nedeľa) - 11:27 od:  Agata Profi Kuchárka

Uruguajský steak, známy aj ako "Churrasco", je lahodný kúsok mäsa z kvalitnej uruguajskej hovädziny, ktorý je prípravou podobný argentínskemu "asado". Toto jedlo má v Uruguaji veľký význam a je populárne v celej krajine.

Uruguajský steak sa často pripravuje z najkvalitnejších kúskov hovädzieho mäsa, ako je hovädzia panenka alebo filet mignon. Kvalita hovädziny v Uruguaji je obľúbená vďaka tradičnému chovu, kde sa dobytok pasie na otvorenom priestranstve vo voľnej prírode.

Pri príprave uruguajskej churrasco je kľúčovým prvkom kvalitné mäso, ktoré sa obvykle iba ľahko solí a korení, aby sa zachovala prirodzená chuť. Následne sa mäso griluje na drevenom uhlí, čo pridáva charakteristický dymový a drevený odtieň.

S čím sa podáva uruguajský steak?
Podávanie uruguajského steaku je často jednoduché a mäso sa často konzumuje samotné, s minimálnymi prílohami. Jednou z obľúbených príloh k churrascu je chimichurri omáčka, ktorá sa pripravuje z bylín, cesnaku, octu, oleja a korenín. Táto omáčka pridáva osviežujúcu chuť a zároveň dopĺňa bohatú chuť mäsa.

Uruguajský steak je obľúbeným jedlom v Uruguaji a je aj neodmysliteľnou súčasťou ich kultúrneho dedičstva. Grilovanie a príprava mäsa majú v krajine dlhú tradíciu a uruguajské churrasco je jedným z najlepších spôsobov, ako si vychutnať skutočnú a kvalitnú hovädzinu tejto oblasti.

Odkiaľ pochádza churrasco?
Churrasco je druh grilovaného mäsa, ktorý má pôvod v Latinskej Amerike, najmä v krajinách ako Argentína, Brazília, Uruguay a Čile. Toto jedlo je charakteristické svojou jednoduchosťou a špecifickým spôsobom prípravy. V rámci jeho prípravy sa využíva otvorený oheň alebo rošt na drevenom uhlí. Churrasco je významnou súčasťou kultúry a stravovania v Latinskej Amerike. Táto jednoduchá, ale chutná forma grilovania je obľúbená na rodinných oslavách, piknikoch, večierkoch a ďalších spoločenských podujatiach. V niektorých krajinách je churrasco veľmi populárny v reštauráciách, kde sa podáva v rôznych variantoch a s rôznymi prílohami.

Klasické churrasco sa skladá z rôznych druhov mäsa, najmä hovädzieho, ale môže zahŕňať aj bravčové, kuracie, jahňacie a ďalšie druhy mäsa. Pred grilovaním sa mäso zvyčajne marinuje v jednoduchej zmesi olivového oleja, soli, korenia a byliniek, čo mu dodáva chuť a zjemní mäso. Po marinovaní sa mäso griluje nad otvoreným ohňom na rošte alebo na grile, až kým nie je pečené do požadovanej mäkkosti a chrumkavosti.

Vzhľadom na obrovskú rozlohu Latinskej Ameriky a rôznorodosť miestnych kuchýň, sa môže churrasco líšiť v závislosti od regiónu a miestnych tradícií. Spoločným prvkom však zostáva jednoduchá príprava na grile, kvalitné mäso a spoločný čas s rodinou a priateľmi pri pochúťkach.

Ako možno pripraviť uruguajský steak?
Na prípravu churrasca je potrebná najmä vysoká kvalita mäsa (ideálne z chovu, kde je možný voľný výbeh). Churrasco možno pripraviť podobne ako ostatné druhy steaku v rámci 6 stupňov: well done (najdlhšie na ražni), medium-well, medium, medium rare, rareblue (najkratšie na ražni). 

Fotka od Stefan z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#hovädzí steak #bravčový steak #krvavý steak #medium steak #rare steak #steak #well done steak #uruguaj

----------------------------------------------------------