Ľadová káva

Čo je vegánska a čo ľadová káva

Káva je nápoj pripravený z pražených a mletých zŕn kávovníka. Kávovník je tropická rastlina, ktorá pochádza z Afriky, ale dnes sa pestuje v mnohých častiach sveta. Proces prípravy kávy prešiel poslednými desaťročiami výrazným vývojom. Viete, že existuje aj vegánska káva? Ktorá ľadová káva je vegánska? Aký je rozdiel medzi ľadovou kávou a studenou kávou? Ako dlho vydrží účinok kofeínu z kávy?

Zverejnené:

16. september 2023 (sobota) - 12:36 od:  Agata Profi Kuchárka

Samotná káva prešla za posledných 10 až 15 rokov výrazným vývojom a veľmi populárnou sa stala aj ľadová káva a studená káva. Ľadová káva a cold brew sú obľúbené najmä v slnečnejšom podnebí, ale vďaka svojej univerzálnosti a osviežujúcej chuti si právom našli miesto v mnohých domácnostiach bez ohľadu na počasie.

Ako dlho trvá účinok kofeínu v káve?
Už po 15 minútach po konzumácii kávy môžeme pocítiť jej účinok. Ak sme fajčiari, udržateľnosť kofeínu je dvakrát menšia. To znamená, že účinok kávy trvá len 3 hodiny.

Môžeme piť kávu, ak sme vegáni?
Ak pri príprave kávy nepoužijeme mlieko ani smotanu, môžeme kávu ponúknuť aj vegánom. Vegáni môžu piť napríklad čiernu kávu, ako aj espresso bez mlieka alebo akúkoľvek inú kávu, ktorá neobsahuje vedľajšie živočíšne produkty.

Ktorá ľadová káva je vegánska?
Vegánska verzia ľadovej kávy je napríklad Baileys. Baileys sa výborne hodí ku káve a mlieku a je obľúbeným nápojom na každej večeri alebo párty. Káva vyvažuje sladkosť Baileys a je skvelá podávaná teplá alebo studená. Ak ju máme radi naozaj studenú, môžeme ju vyskúšať pretrepať v koktailovom šejkri. Stačí na prípravu Baileys použiť naše obľúbené rastlinné mlieko a môžeme si vychutnať úplne vegánsky nápoj.

Aký je rozdiel medzi ľadovou kávou a studenou kávou?
Pri ľadovej káve sa káva zvyčajne najprv pripravuje s horúcou vodou a potom sa ochladí. Pri príprave kávy horúcou vodou káva oveľa viac a rýchlejšie oxiduje a degraduje.

Pri „studenej káve“ (cold brew) sa na prípravu kávy používa studená voda alebo voda s izbovou teplotou, ktorá dodáva káve inú kvalitu chuti, pretože je menej rozpustná ako pri príprave v horúcej vode. To znamená, že ide o pomalší proces ako pri ľadovej káve, ale predĺžením času, počas ktorého "extrahujeme" alebo "varíme", maximalizujeme rozpustnosť kávovej usadeniny. Príprava správnej "studenej kávy“ teda môže trvať o niečo dlhšie, ale stojí to za to.

Pri použití metódy cold brew často zistíme, že kyslosť a horkosť kávy je nižšia. Na prípravu ľadovej kávy možno použiť tak cold brew, ako aj horúcu vychladenú kávu.

Príprava cold brew doma je veľmi jednoduchá a vyžaduje si len malú prípravu deň alebo noc predtým, ako ju chceme piť.

Fotka od Denis Boldyrev z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#káva #ľadová káva #turecká káva

----------------------------------------------------------