Olivový olej

Čo na popraskané pery?

Pery sú popraskané a vysušené najmä v zime a v lete, musíme sa preto o ne dobre starať. Môžeme vyskúšať osvedčený recept, a to natrieť si pery medom. Potom budú krásne vláčne. Výborná je aj mastička z materskej kašičky alebo olivový olej.

Zverejnené:

27. december 2022 (utorok) - 17:21 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak máme popraskané a suché pery, môže to byť paradoxne používaním balzamov na pery. Okrem zvláčňujúcich zložiek obsahujú aj rôzne chemické prísady, na ktorých môžu byť pery „závislé“. Po pár hodinách užívania balzamu na pery sú pery znova suché a my máme potrebu ich znova natierať. 

Čo pomáha na popraskané pery?

Kokosový olej   
Panenský kokosový olej má niekoľko vlastností, vďaka ktorým je ideálny na použitie ako balzam na pery. Zvlhčuje pokožku pier, zabraňuje ich vysúšaniu a dodáva im zdravý vzhľad. Vďaka svojmu dezinfekčnému a antimikrobiálnemu potenciálu môže dokonca pomôcť udržať pery bez baktérií a zabrániť tak infekcii. Okrem toho sa vďaka svojim vlastnostiam ľahko rozotiera, je hladký a stabilný pri izbovej teplote. Môžeme ho používať tak, že si ho ráno a večer jemne nanesieme na pery toľkokrát, koľkokrát potrebujeme.

Slnečnicový olej   
Slnečnicový olej obsahuje vysoké množstvo mastnej kyseliny známej ako kyselina linolová. Kyselina linolová má množstvo vlastností prospešných pre pokožku. Slnečnicový olej pery hydratuje a pomáha pri udržiavaní štruktúry kožných buniek. Slnečnicový olej možno na pery priamo aplikovať alebo jeho prínosy využívať aj zvnútra - pri varení.

Olivový olej   
Olivový olej sa v rôznych častiach sveta používa pri problémoch s pokožkou už celé veky. Olivový olej znižuje oxidačný stres (antioxidant), zmierňuje zápal (protizápalový účinok) a podporuje regeneráciu pokožku. Pokožka sa tak môže hojiť rýchlejšie. Olivový olej sa preto používa aj na hojenie popraskanej pokožky pier. Môžeme ho priamo aplikovať na popraskané pery. Alebo ho môžeme užívať aj zvnútra a používať ho pri varení.

Bambucké maslo   
Bambucké maslo je tuk získavaný z orecha afrického stromu shea. Má sivobielu alebo slonovinovú farbu a je bežnou zložkou mnohých hydratačných prípravkov. Vďaka svojim polotuhým vlastnostiam a maslovej konzistencii pôsobí ako bohaté zmäkčovadlo a zvlhčovadlo pokožky, vlasov a vlasovej pokožky. Má dokonca aj ochranné účinky proti slnečnému žiareniu, čím chráni pred spálením. Preto môže byť bambucké maslo skvelým doplnkom našej zimnej starostlivosti o pery. Možno ho použiť priamo alebo zmiešaním s inými olejmi a nanášať ho na pery. 

Kakaové maslo   
Kakaové bôby sú zdrojom, z ktorého sa získava kakaové maslo. Kakaové maslo pery hydratuje a pomáha im hojiť sa, keď sú suché a popraskané. Okrem toho obsahuje antioxidanty (zlúčeniny neutralizujúce voľné radikály). Kakaové maslo sa komerčne využíva pri výrobe balzamov a krémov na pery. Možno ho použiť aj na výrobu domácich balzamov na pery a nanášať ho na suché pery. Môžeme ho jednoducho použiť aj zmiešaním s iným olejom.

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#kokosový olej #olivový olej #sezamový olej #maslo #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------