Med

Čo pomáha liečiť akné?

Akné je kožné ochorenie, ktoré vzniká, keď sa kožné folikuly upchajú olejom a odumretými kožnými bunkami. Štandardná klinická liečba je síce na zníženie akné najúčinnejšia, no môže mať aj vedľajšie účinky. Ktoré domáce suroviny dokážu akné zmierňovať?

Zverejnené:

16. apríl 2023 (nedeľa) - 14:19 od:  Agata Profi Kuchárka

Akné je jedným z najčastejších kožných ochorení na svete, ktoré postihuje najčastejšie mladých dospelých.

Konvenčné spôsoby liečby akné, ako je kyselina salicylová, niacínamid alebo benzoylperoxid sú účinnými riešeniami akné, no cenovo nie sú veľmi dostupné a môžu mať aj nežiaduce vedľajšie účinky, ako je suchosť, začervenanie a podráždenie.

Mnohí ľudia, ktorí trpia aknóznou pleťou, skúšajú akné liečiť aj prírodnými domácimi prostriedkami.

Čo je to akné?
Akné je kožné ochorenie, ktoré vzniká, keď sa kožné folikuly upchajú olejom a odumretými kožnými bunkami. Je to veľmi časté ochorenie a väčšina ľudí sa s akné počas svojho života stretla, najmä v období dospievania. Vtedy mazové žľazy produkujú viac oleja. Akné však nie je vekovo ohraničené a mnoho ľudí vo veku 40 a 50 rokov trpí akné aj v dospelosti.

Čo spôsobuje akné?
Akné sa začína, keď sa póry v pokožke upchajú olejom a odumretými kožnými bunkami. Každý pór je spojený s mazovou žľazou, ktorá produkuje olejovú látku nazývanú kožný maz. Prebytočný maz môže upchať póry a spôsobiť zvýšený rast baktérií, čo vedie k zápalu kože a akné. Niektoré prípady akné môžu byť aj závažné. Medzi bežné príznaky patria biele a čierne bodky a pupienky.

Na vzniku akné sa môže podieľať mnoho faktorov vrátane:

  • genetiky
  • stravy
  • stresu
  • hormonálnych zmien
  • infekcie.

Štandardná klinická liečba je síce na zníženie akné najúčinnejšia, no môže mať aj nežiaduce vedľajšie účinky. 

Ako liečiť akné prírodnými prostriedkami?

Jablčný ocot
Výhody: cenovo a ľahko dostupný, zlepšuje vzhľad jaziev po akné. 
Nevýhody: môže podráždiť pokožku. 

Jablčný ocot sa vyrába kvasením jablčného muštu alebo nefiltrovanej šťavy z vylisovaných jabĺk. Má schopnosť bojovať proti mnohým druhom baktérií a plesní. Jablčný ocot obsahuje organické kyseliny, ako je napríklad kyselina citrónová. Kyselina citrónová v spojení s oxidom zinočnatým ničí akné. Kyselina mliečna v jablčnom octe zlepšuje aj vzhľad jaziev po akné.

Ako na to: 
Zmiešame 1 diel jablčného octu a 3 diely vody (pri citlivej pokožke použijeme viac vody). 
Po očistení pleti zmes jemne nanesieme na pleť pomocou vatového tampónu. Necháme pôsobiť 5 až 20 sekúnd, opláchneme vodou a osušíme. Tento postup opakujeme 1 až 2 razy denne podľa potreby. 

Je dôležité poznamenať, že aplikácia jablčného octu na pokožku môže spôsobiť popáleniny a podráždenie. Väčšina dermatológov by ju neodporúčala. Ak sa ho rozhodneme vyskúšať, používame ho v malých množstvách a vždy ho riedime vodou. 

Nesprávna aplikácia jablčného octu na pokožku môže spôsobiť popáleniny alebo podráždenie, preto by sa mal používať opatrne. Pred použitím na tvár by sme si mali vždy predtým urobiť test na vnútornej strane ramena.

Med a extrakt z kôry škorice
Kombinácia medu a extraktu z kôry škorice pôsobí antibakteriálne proti akné. Dokonca aj med sám o sebe môže blokovať rast alebo zabíjať baktérie spôsobujúce akné.

Repík
Budeme potrebovať mydlo s obsahom síry alebo repíkový čaj. 

Na aknóznu pleť nepoužívame pleťové vody či mlieka s obsahom alkoholu. Pleť síce dočasne vysušia, ale následne vyprovokujú ešte väčšiu tvorbu mazu a stav pleti ešte zhoršia. 

Používame radšej mydlo z lekárne s obsahom síry alebo repíkový čaj, ktorým si tvár niekoľkokrát denne potierame.

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#med #škorica #jablčný ocot #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------