Žalude s dubovými listami

Čo pomáha na ekzém s vodnatými pľuzgierikmi?

Ekzém s vodnatými pľuzgierikmi je taký, z ktorého vyteká číra alebo jemne sfarbená tekutina. Často ide o malé pľuzgiere naplnené čírou tekutinou. Je komplikáciou typického ekzému, nie samostatným ochorením. Ako pripraviť odvar z dubovej kôry, ktorý vodnaté pľuzgiere vysuší?

Zverejnené:

26. apríl 2023 (streda) - 18:17 od:  Agata Profi Kuchárka

Ekzém môže vyvolať mlieko, čistiace prostriedky, dokonca aj to, ak vezmeme do rúk špinavé ponožky a vložíme ich do práčky.

Plačlivý ekzém je komplikácia ekzému (dermatitídy), ktorá sa vyznačuje pľuzgiermi na koži naplnenými tekutinou. Tento stav je spôsobený výrazným zápalom a môže zhoršiť príznaky ekzému. Liečba zahŕňa kortikosteroidy, antihistaminiká a imunosupresívne lieky.

Čo je to ekzém s vodnatými pľuzgierikmi?
Tento druh označuje taký ekzém, z ktorého vyteká číra alebo jemne sfarbená tekutina. Niekedy sa tento ekzém spája s prítomnosťou malých pľuzgierov naplnených čírou tekutinou. Tento ekzém je komplikáciou typického ekzému, nie samostatným ochorením.

Aký je rozdiel medzi ekzémom s vodnatými pľuzgierikmi a impetigom? 
Oba druhy sú kožné ochorenia. Zatiaľ čo ekzém je typ dermatitídy, impetigo je infekcia kože. Pri impetigu sa pľuzgiere a vredy vytvárajú zvyčajne na nose a v ústach. Ekzém s vodnatými pľuzgierikmi sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele a niekedy ho sprevádzajú červené alebo fialové pľuzgiere, z ktorých vyteká alebo "tečie" číra alebo sfarbená tekutina.

Príležitostne sa miesta postihnuté ekzémom môžu infikovať a môže z nich vytekať tekutina hnisavej farby. 

Ako ekzém s vodnatými pľuzgierikmi ovplyvňuje moje telo? 
Pľuzgiere naplnené tekutinou, ktoré sa objavujú pri ekzéme, vytekajú a spôsobujú vlhkosť na pokožke. Tekutina zasychá a výsledkom je žltá až oranžová krustovitá vrstva na pokožke. Ekzém sa najčastejšie vyskytuje v oblastiach, kde sa naša pokožka ohýba, napríklad za kolenami, vo vnútri lakťov a v prednej časti krku. Môže sa však objaviť kdekoľvek na našom tele.

Aké sú príznaky ekzému s vodnatými pľuzgierikmi?
Najčastejšími príznakmi sú pľuzgiere alebo otvorené rany, odtok na koži, pálenie, svrbenie alebo bolestivosť kože, začervenanie a vznik tvrdej kože.  

Čo spôsobuje ekzém s vodnatými pľuzgierikmi?
Plačúci ekzém je výsledkom aktívneho zápalu v koži. Výrazný zápal má za následok rozšírenie kožných ciev. Tieto rozšírené cievy potom prepúšťajú sérum do mäkkého tkaniva kože, čo spôsobuje mierny opuch (edém) a vytekanie séra na povrch kože. 

Odvar z dubovej kôry
Postihnuté miesta umývame odvarom z dubovej kôry. Do ½ litra vody dáme lyžicu dubovej kôry a necháme 15 minút variť. Odvar používame viackrát denne.

Fotka od 👀 Mabel Amber, who will one day z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#domáca lekáreň #liečenie

----------------------------------------------------------