Uhorka šalátová

Čo pomáha na opuchnuté oči?

Opuch očí nemusia spôsobiť iba slzy. Opuchnuté oči môžu byť prejavom únavy po prebdenej noci či nočnej smene. V tomto článku sa budeme venovať domácim prostriedkom, ktoré znižujú opuch očí. Ako pripraviť obklad na opuchnuté oči?

Zverejnené:

26. december 2022 (pondelok) - 13:45 od:  Agata Profi Kuchárka

Produkcia sĺz je proces, ktorý pomáha udržiavať oči v pohodlí a vlhké. Okrem toho odplavuje prach a nečistoty. Existujú rôzne typy sĺz vrátane emocionálnych, ktoré môžu viesť k opuchom očí. Opuch očí však môže spôsobiť aj nočná práca či pretancovaná noc na večierku.

Čo pomáha na opuchnuté oči?

Nanášanie uhorky
Plátky uhorky na očiach je známy liečebný proces opuchnutých očí už niekoľko storočí. Vďaka vysokému obsahu vody uhorka hydratuje pokožku a znižuje opuch. Uhorka funguje podobne ako studený obklad. 

Uhorky majú aj protizápalové a antioxidačné účinky. Obsahujú vitamín K, ktorý môže pomôcť znížiť tmavé kruhy.

Prikladanie čajových vrecúšok
Kľúčovými zložkami tohto prírodného prostriedku sú kofeín a prírodné triesloviny. Triesloviny pôsobia ako adstringent, čo znamená, že dokážu stiahnuť telesné tkanivo. Kofeín dokáže preniknúť cez kožnú bariéru, má silné antioxidačné vlastnosti a zvyšuje prekrvenie pokožky.

Zelený čaj, čierny čaj a harmančekové čajové vrecúška fungujú účinne preto, že obsahujú (najmä harmanček) vysoké množstvo antioxidantov.

Stačí čaj namočiť do teplej vody a potom vrecúška na chvíľu schladiť v chladničke. Na každé oko priložíme na niekoľko minút jedno čajové vrecko.

Liehoviny
Liehovina pôsobí ako prírodný adstringent. Antioxidanty, ktoré liehovina obsahuje, majú na pleť sťahujúci účinok.

Stačí namočiť vatové tampóny do studenej liehoviny. Vatové tampóny poriadne vyžmýkame tak, aby sme vytlačili všetok prebytok liehoviny. Vyžmýkané vatové tampóny aplikujeme na oblasť očí niekoľkokrát denne na 5 až 10 minút. Dbáme na to, aby sme zabránili vniknutiu liehoviny do očí.

Ako pripraviť obklad na opuchnuté oči?

Obklad I.
Budeme potrebovať bórovú vodu alebo vlažný kamilkový čaj. Vatové tampóniky namočíme do bórovej vody alebo kamilkového čaju a priložíme si ich na 10 minút na očné viečka.

Obklad II.
Budeme potrebovať 1 surový nastrúhaný zemiak, 1 lyžičku medu a 2 lyžičky smotany.

Všetky prísady zmiešame, naberieme na vatové tampóniky alebo handričky, ľahneme si do tmavej miestnosti a priložíme na očné viečka. Necháme 10 minút pôsobiť, potom obklad zmyjeme.

Fotka od Kai Reschke z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#uhorka šalátová #med #smotana #zemiaky #čaj #bylinky #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------