Ženské nohy v topánkach na podpätku

Čo pomáha na otlaky?

Ten, kto vynašiel topánky na podpätku, asi mal hneď vymyslieť aj spôsob ako liečiť mechanické poškodenie, ktoré nosením topánok na našej koži vzniká. Otlaky však nevznikajú iba nosením topánok na vysokom podpätku, ale aj vtedy, ak naše nohy dlhodobo a bez prístupu vzduchu trpia v lyžiarskych, skialpinistických alebo turistických topánkach. Čo pomáha pri otlaku?

Zverejnené:

26. december 2022 (pondelok) - 13:09 od:  Agata Profi Kuchárka

Otlak je stvrdnutá vrstva odumretých kožných buniek, spôsobená neustálym tlakom na jedno miesto. Otlaky zvyčajne vznikajú v nesprávne formovaných topánkach (či už dámskych alebo aj pánskych). Otlaky môžu vznikať aj počas športového výkonu, ak sa koža v lyžiarskej topánke trením odiera a ničí jej povrchová vrstva alebo viaceré vrstvy. Ak nám noha v topánke nedýcha a noha sa potí, môžu dokonca vzniknúť aj plesne.

Ako liečiť otlaky spôsobené lyžiarskou topánkou?
Otlaky spôsobené pohybom nôh v lyžiarskych topánkach je potrebné liečiť vetraním bez ďalšieho oderu alebo pohybu v lyžiarskej topánke. Postihnuté miesto je potrebné vyčistiť a v prípade, že nás otlaky bolia aj v iných topánkach, miesto otlaku treba oblepiť mäkkou vrstvou čistej tkaniny. Ďalšou alternatívou je kúpiť si v lekárni náplaste, ktoré obsahujú gél. Ten urýchľuje hojenie otlakov.

Ako liečiť otlaky prírodnou formou?

Citrónová šťava
Otlaky denne potierame citrónovou šťavou alebo na ne priložíme plátok citróna a zaviažeme mäkkou handričkou či gázou.

Obklad
Plátky cibule namočíme na chvíľu do octu, potom priložíme na otlak, najlepšie večer pred spaním, a obviažeme handričkou alebo gázou. Ráno zmäknutý otlak jednoducho odstránime nožničkami alebo nechtom, ak to ešte nejde, procedúru zopakujeme. 

Prevencia pred vznikom otlakov

Ako vzniku otlakov predchádzať?
Vznikom otlakov možno predchádzať nosením správnej obuvi. Ak sa nesprávnej obuvi na nohách nemôžeme vyhnúť, na miesto, kde by sa mohli vytvoriť otlaky, si nanesieme tuhý dezodorant proti poteniu. Po príchode domov sa vyzujeme a miesta vydenzifikujeme.

Fotka od stokpic z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ocot #citrón #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------