Liečivý nechtík

Čo pomáha na ploché bradavice a nepigmentové znamienka?

Banánová šupka, nechtík, jablčný ocot či zemiaková šťava. Aj to sú možné alternatívy, ktoré nám môžu pomôcť odstrániť bradavice, ak nemáme čas chodiť k dermatológovi na aplikáciu tekutého dusíka. Ktoré potraviny už používali stovky rokov aj naši predkovia, ak sa im na končatinách objavili bradavice?

Zverejnené:

10. apríl 2023 (pondelok) - 09:43 od:  Agata Profi Kuchárka

Ploché bradavice alebo bezfarebné znamienka môžu byť poriadne otravné a neestetické. Dajú sa jednoducho odstrániť malým zákrokom u kožnej lekárky, ale môžeme skúsiť aj tieto domáce recepty.

Nechtík 
Budeme potrebovať lístky nechtíka lekárskeho. Na ploché bradavice alebo znamienka bez pigmentácie si prikladáme lístky nechtíka lekárskeho. V mnohých prípadoch sa po aplikácii lístkov bradavice a znamienka po čase stratia.

Jablčný ocot  
Jablčný ocot je kyslá látka vyrobená z fermentovanej jablčnej šťavy. Funguje podobne ako kyselina salicylová, ktorá je bežnou súčasťou liečby bradavíc. Odlupuje infikovanú pokožku a nakoniec bradavicu odstráni.

Ocot má aj prirodzené antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti vírusu HPV.

Postup: zmiešame 2 diely jablčného octu a 1 diel vody. Touto zmesou namočíme vatový tampón. Priložíme ho na bradavicu a bradavicu zakryjeme obväzom. Necháme pôsobiť tri až štyri hodiny.

Jablčný ocot je potrebné vždy zriediť vodou. Kyslosť môže spôsobiť podráždenie a chemické popáleniny. Taktiež ho neaplikujeme na otvorené rany.

Banánová šupka  
Banánová šupka pomáha pri odstraňovaní bradavíc. Pred spaním si odrežeme kúsok banánovej šupky a prilepíme ho na bradavicu tak, aby sa vnútorná časť šupky dotýkala našej pokožky. Necháme pôsobiť počas spánku a opakujeme každý deň.

Cesnak  
Cesnak sa už dlhodobo používa pri liečbe kožných ochorení, ako je psoriáza, keloidné jazvy a otlaky. Používa sa aj pri bakteriálnych, plesňových a vírusových infekciách, ako sú bradavice. Výťažok z cesnaku dokáže bradavice odstrániť už v priebehu štyroch týždňov. Alicín, kľúčová zložka cesnaku, má antimikrobiálne účinky, ako aj antivírusové a imunomodulačné vlastnosti.

Ak chceme liečiť bradavice cesnakom, 1 strúčik cesnaku rozdrvíme a zmiešame ho s vodou. Nanesieme na bradavicu a zakryjeme obväzom. Opakujeme denne počas troch až štyroch týždňov. Na bradavice môžeme tiež aplikovať aj cesnakovú šťavu alebo si bradavice potrieť strúčikom cesnaku.

Pomarančová kôra  
Ďalším obľúbeným liekom na bradavice je pomarančová kôra. Pomarančovou kôrou je potrebné potierať bradavice 1x denne. Bradavice by mali zmeniť farbu, stmavnúť a potom odpadnúť. Liečebný proces môže trvať dva týždne alebo aj dlhšie.

Ananás  
Ananás je bohatý na bromelaín, zmes enzýmov, ktoré trávia bielkoviny a môžu pomôcť pri odstraňovaní bradavíc a poškodenej kože. Ananás možno aplikovať na bradavice niekoľkými spôsobmi. Jednou z metód je každodenné namáčanie bradavice do ananásovej šťavy. Ďalšou technikou je každodenné aplikovanie čerstvého ananásu.

Zemiaky  
Ľudia už stáročia verili tomu, že zemiaková šťava dokáže bradavice "vysušiť". Ak sa chceme o tomto pozoruhodnom jave našich predkov presvedčiť, je potrebné malý zemiak rozrezať na polovicu. Rozrezanou stranou potierať bradavicu dovtedy, kým sa neobjaví na povrchu bradavice zemiaková šťava. Tento postup opakujeme dvakrát denne.

Fotka od Katharina N. z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ananás #cesnak #zemiaky #pomaranč #banán #jablčný ocot #domáca lekáreň #liečenie

----------------------------------------------------------