Droždie, mlieko a krupica

Čo pomáha na zrohovatenú kožu?

Zrohovatená koža vzniká prirodzeným zrohovatením alebo následkom obmeny vrchných vrstiev pokožky. Môže sa prejaviť vo forme bradavíc, pľuzgierov, mozoľov alebo kurieho oka. Čo pri zrohovatení kože pomáha?

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:27 od:  Agata Profi Kuchárka

Zrohovatená koža vzniká prirodzeným zrohovatením alebo v dôsledku toho, že zdravá koža zdrsnie počas procesu obmeny vrchných vrstiev pokožky. Tento proces zvyčajne nastáva na miestach, ktoré sú namáhané vo vyššej miere, ako napríklad na rukách alebo na chodidlách. Na týchto miestach býva koža viac drsná, tvrdá a zrohovatená. Ide o dôsledok mechanického namáhania a zrohovatenie pokožky je len akýmsi mechanickým "obranným" procesom, aby sa vrchné vrstvy pokožky ochránili pred mechanickým poškodením.

Drsná koža sa niekedy objavuje aj na prirodzene jemných miestach, ktoré sú hladké a bez akéhokoľvek predošlého mechanického podnetu. V tomto prípade ide o symptómy určitého kožného ochorenia. Zrohovatenie kože môže byť aj prejavom psoriázy. Toto ochorenie sa zároveň prejavuje aj začervenaním a svrbením kože, výskytom pľuzgierov a šupinatením kože. V oblasti vlasov môžu vznikať aj lupiny. 

Zrohovatenie kože možno pozorovať aj v prípade bradavíc. Bradavice sú nezhubné kožné zmeny, ktoré spôsobuje vírusová infekcia (papilomavírus HPV). V prípade bradavíc možno pozorovať aj vytvorenie hrboľu na pokožke. Bradavicami trpia zvyčajne ľudia so zníženou imunitou. 

Zrohovatenie kože je typické aj pre kurie oká. Ide o ochorenie kože, ktoré najčastejšie vzniká ako následok nevhodnej obuvi. Kurie oko je žltošedivej farby a vzniká zvyčajne nad vystupujúcimi kĺbmi alebo kosťami na nohe. 

Zrohovatením kože trpia aj ľudia, ktorí majú mozole alebo pľuzgiere. Mozoľ je prejavom obrannej reakcie na mechanické pôsobenie pri opakovanom tlaku alebo trení na kožu. Mozole vznikajú zvyčajne na rukách a na nohách. Povrch kože zdrsnie a začne sa odlupovať. 

Pľuzgiere majú podobný charakter ako mozole, ale na rozdiel od mozoľov nie sú dlhodobé alebo opakované, ale skôr krátke a intenzívnejšie.

Zrohovatená koža – ako ju odstrániť?
Miesta so zrohovatenou kožou si najskôr namočíme do teplej vody a po chvíli pemzou odstránime. Potom natrieme mastným výživným krémom, na ruky si natiahneme rukavice a na nohy ponožky, necháme účinkovať cez noc.

Krém
Budeme potrebovať droždie, krupicu a mlieko.

Z daných surovín vytvoríme hustejšiu kašičku, nanesieme zmes na nohy, ruky alebo lakte a necháme pôsobiť. Po zaschnutí odstránime zrohovatenú kožu pomocou handričky alebo hubky.

Fotka od Hans z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#droždie #detská krupica #čerstvé mlieko #liečenie #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------