Mrkva

Čo pomáha na zvýšenú a zníženú žalúdočnú kyselinu?

Kyselina žalúdočná je nevyhnutná pre proces trávenia. Ak telo nedostáva potrebné živiny, môže mať nedostatok vitamínov alebo minerálov. Čo pomáha pri príliš vysokej, a čo pri príliš nízkej žalúdočnej kyseline?

Zverejnené:

11. apríl 2023 (utorok) - 08:16 od:  Agata Profi Kuchárka

Žalúdočná kyselina, označovaná aj ako kyselina žalúdočná, je nevyhnutná pre proces trávenia. Keď žalúdok nedokáže produkovať dostatok kyseliny, kľúčové minerály a bielkoviny sa v ňom nemôžu vstrebávať. Nízka hladina žalúdočnej kyseliny sa medicínsky označuje ako hypochlorhydria.

Ak telo nedostáva potrebné živiny, môže to znamenať, že nemá nedostatok vitamínov alebo minerálov. Žalúdočná kyselina je tiež zodpovedná za ničenie škodlivých baktérií z potravín a neutralizáciu enzýmov. Nízka hladina žalúdočnej kyseliny môže spôsobiť, že telo je náchylné na množstvo ochorení a zdravotných komplikácií.

Nedostatočná hladina žalúdočnej kyseliny sa spája s viacerými zdravotnými stavmi vrátane žalúdočných ťažkostí, osteoporózy, astmy, či dokonca aj cukrovky. 
 
Čo spôsobuje nízku hladinu žalúdočnej kyseliny?
Existuje viacero faktorov, ktoré prispievajú k nízkej hladine žalúdočnej kyseliny. Stres a zlá strava sú dva najčastejšie dôvody, ktoré môžu priamo ovplyvniť tráviaci proces. Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť nízku hladinu žalúdočnej kyseliny, patria:

- príliš rýchle jedenie
- vysoký príjem cukru
- nedostatok zinku
- vek
- antacidá a lieky na predpis
- citlivosť na potraviny alebo alergie
- infekcia
- chronické ochorenie.
 

Príznaky nízkej hladiny žalúdočnej kyseliny
Nízka hladina žalúdočnej kyseliny je spúšťačom nesprávnej činnosti tráviaceho traktu. Pretože potraviny a živiny sa nemôžu rozložiť, zostávajú v žalúdku a spôsobujú hromadenie baktérií. Hlavnými príznakmi tohto procesu sú plynatosť a nadúvanie.

Medzi ďalšie príznaky, ktoré môžeme pociťovať v dôsledku nízkej hladiny žalúdočnej kyseliny, patria:

- kŕče
- pálenie záhy
- nevoľnosť
- reflux kyseliny
- zápcha
- hnačka
- infekcia
- nestrávená potrava v stolici
- zlý dych
- slabé vlasy a nechty
- suchá pokožka
- vypadávanie vlasov.
 

Spôsoby, ako zlepšiť žalúdočnú kyselinu
Liečba nízkej hladiny žalúdočnej kyseliny závisí od príčiny. Existuje niekoľko domácich spôsobov liečby, ktoré nám môžu pomôcť zvýšiť hladinu žalúdočnej kyseliny.

Žujme jedlo
Jednoduchým, ale prehliadaným tipom na zlepšenie hladiny žalúdočnej kyseliny a trávenia je dôkladné prežúvanie potravy. Trávenie sa začína v ústach. Rýchle jedenie môže ovplyvniť to, ako naše telo trávi jedlo. Je potrebné konzumovať menšie sústa, aby sme stimulovali tráviace enzýmy. To môže eliminovať príznaky spojené s nízkou hladinou žalúdočnej kyseliny a pomôcť v žalúdku udržať správnu hladinu kyseliny.

Obmedzme spracované potraviny
Vyvážená strava bohatá na ovocie a zeleninu môže tiež zvýšiť hladinu žalúdočnej kyseliny. Spracované potraviny a cukry môžu spôsobiť zápal v žalúdku, znížiť aktivitu kyseliny a vyvolať príznaky refluxu.

Zvýšená žalúdočná kyselina
Pri liečbe zvýšenej žalúdočnej kyseliny je potrebné dodržiavať podobné pravidlá ako pri nízkej hladine žalúdočnej kyseliny. Mali by sme jesť pravidelne po menších dávkach. Nikdy nejeme postojačky a dbáme o to, aby nebol náš žalúdok nikdy prázdny. Nejeme príliš korenené jedlá, obmedzíme červené mäso a uprednostníme ľahšie stráviteľné jedlá. Vyhýbame sa najmä cukru a bielej múke.

Mlieko a zemiaky
Budeme potrebovať mlieko a zemiaky. Veľmi účinné je popíjanie mlieka, ktoré je prírodným neutralizátorom kyselín. Pomáha aj voda scedená zo zemiakov alebo zemiaková kaša s mliekom.

Odvar
Budeme potrebovať 1 lyžicu anízových semien, 1 lyžicu šalvie, ½ litra vody.

Semená a šalviu zalejeme horúcou vodou, nádobu zakryjeme a necháme chvíľu odstáť. Po scedení pridáme med a pijeme počas dňa namiesto vody.

Mrkva
Budeme potrebovať 2 mrkvy. Mrkvu uvaríme v troche vody, potom ju roztlačíme a zjeme. Môžeme vypiť aj čerstvú šťavu z mrkvy.

Fotka od ShireShy z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#mrkva #čerstvé mlieko #zemiaky #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------