Čerstvý zeler

Čo pomáha pri dne?

Dna je ochorenie, na ktoré neexistuje liek. Kombinácia liekov však môže pomôcť udržať dnu v remisii. Aké domáce liečebné kúry možno použiť na zmiernenie príznakov dny a na jej potlačenie?

Zverejnené:

23. apríl 2023 (nedeľa) - 11:11 od:  Agata Profi Kuchárka

Dna je forma zápalovej artritídy, ktorá spôsobuje bolesť a nepohodlie, často v prstoch na nohách, členkoch a kolenách. Zmeny v stravovaní môžu ľuďom pomôcť znížiť hladinu purínov a pravdepodobnosť vzniku dny. Dna vzniká, keď telo produkuje príliš veľa kyseliny močovej. Táto kyselina je vedľajším produktom, keď naše telo rozkladá puríny nachádzajúce sa v potravinách. Táto nadbytočná kyselina močová vytvára kryštály, ktoré sa v tele môžu ukladať vo všetkých tkanivách. Kryštáliky sa však hromadia najmä v kĺboch a ich okolí a spôsobujú podráždenie, zápal a nepohodlie. Kryštáliky môžu tiež vytvárať výrastky okolo postihnutých kĺbov.

Čo pôsobí proti dne?

Zelerový odvar
Budeme potrebovať: 2 lyžice postrúhaného zeleru, ½ litra vody a citrónovú šťavu.

Zeler dáme uvariť do mäkka v ½ litri vody, pridáme citrónovú šťavu a pijeme 3x denne po jedle až do zlepšenia stavu.

Soľný obklad
Soľ zohrejeme, nasypeme do plátenného vrecka a priložíme na postihnuté miesto.

Zemiakový odvar
Zemiaky uvaríme v šupke a do odvaru ponoríme postihnuté miesto približne na štvrť hodiny. Potom miesto dôkladne pomasírujeme. Osušíme, natrieme teplým olejom a zaviažeme. Tento postup opakujeme až do zlepšenia stavu 3x denne.

Voda
Keď má človek dnu, môže pociťovať výrazný opuch a zápal. Jedným zo spôsobov, ako zmierniť príznaky dny je piť viac vody. Zvýšená konzumácia tekutín môže naštartovať obličky, aby uvoľnili prebytočnú tekutinu. Tým sa zníži u človeka s dnou nežiadaný opuch. Najlepšou formou hydratácie je voda. Dobrou voľbou sú však aj iné tekutiny, napríklad vývary a bylinkové čaje. Ľudia s dnou by sa mali vyhýbať alkoholu a limonádam, ktoré majú vysoký obsah purínov.

Fotka od Hans z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zeler #citrón #zemiaky #zemiaky v šupke #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------